článek

Game Industry – první kniha svého druhu v ČR

Game Industry – první kniha svého druhu v ČR

Napsat článek o takové historickém mezníku je výzva sama osobě. Nejdříve jsem přemýšlel, jestli má být článek něco jako recenzní. Jelikož se ale jedná o sborník 15 různých autorů, nemělo by to smysl, hlavně díky různorodosti témat a mnoha rozmanitých pohledů na tak obsáhlou záležitost jakým je herní průmysl. Proto berte tento text jako jakýmsi malým průvodcem z pohledu nezaujatého čtenáře, kterého vždy přitahovala tato oblast.


Vznik knihyVše to začalo na GDS 2010 v Praze jako nápad, který se usídlil a rostl v hlavně našeho bývalého redaktora a kamaráda Jana „Sysla“ Jirkovského. Nápad je jedna věc, ale v dnešní době je na takový projekt potřeba poměrně hodně prostředků a to nejen finančních. Nejen Freegame.cz, ale spousta dalších se nenechali dlouho pobízet a podali pomocnou ruku. Uběhlo nemnoho měsíců a světlo světla spatřila opravdu originální a výborná knížka Game Industry. Na křtu knihy jsme nemohli chybět a o celé akci si můžete přečíst jeden pěkný článek.

Proč kniha vlastně vznikla?Jak sám autor Jan Jirkovský celého projektu této knihy píše: „Jsem přesvědčen, že můžeme na jednom místě v originální tištěné publikaci nabídnout jedinečný a hodnotný obsah. Jednotlivé kapitoly jsou hodnotné jak po stránce praktické, tak po stránce teoretické – ať již někdo obsah využije či nevyužije ve své profesionální či zájmové aktivitě, může v naší knize nalézt spoustu poutavých a čtivých témat, která otevírají nové obzory, informují, vzdělávají, pobaví a přinášejí hluboký vhled do zajímavého pole lidské činnosti, jímž hry odpradávna byly a jsou.“Myslím, že přesně tato citace vystihuje naprostou podstatu vzniku.Pro každého něco.Dohromady se knížka/sborník skládá z 15 kapitol, které psalo 15 autorů z různých částí herní a multimediální branže.Můžete se například dočíst o historii herního průmyslu, kterou popisuje Vít Haratek (neskutečně talentovaný vizuální designer, držitelem ceny Anděl za videoklip roku 2009).Pokud vás například zajímá přímo game design, tak si přijdete na své v části Úvod ke game designu od Stefana Durmeka (vytvořil textovou adventuru Knight of Darkness, pracoval pro Bohemia Interactive).

Náš známý a dobrý kamarád Martin Procházka (Hammerware – Family Farm) zase rozepisuje spojení interaktivních médií a školství. Uvádí příklady her, které byly úspěšně použity jako inovativní metody učení a možnosti pro budoucnost.Vývoj a provoz prohlížečových online her (Michal Berlinger) zase vysvětluje podstatu browser-base online her (webovky), jejich potenciál a současné finanční modely těchto her.Jenom pro fandy počítačových her?Kniha je natolik obsáhla, že některá témata nepopisují jenom tuto oblast, ale zabývají se i tématy, které byste v jiných publikacích horko těžko hledali.Jestlipak třeba víte, co znamená zkratka ARG? Jiří Zlatohlávek, který je jeden z „největších hlavounů“ přes LARP hry a také je členem české Akademie her, napsal pěkný rozbor, přehled a popis právě nového fenoménu her na alternativní realitu (ARG - Alternate reality game).

Kniha také nabídne něco z umělé inteligence (Ondřej Sýkora) nebo rozbor oper source tématu od Martina Turka. Freegame.cz se blýsklo i kratším článkem o provozu našeho a vašeho portálu.Pokud vás zajímají i samotní autoři, tak nebudete ošizeni. Ke každému je něco napsáno o jejich minulosti, tvorbě a úspěších. Sami přispěvatelé neváhají do svých částí dodat vlastní názory a nebojí se kritizovat a chválit, když je to vhodné. Všechny tyto maličkosti dávají celé knize příjemný osobní nádech.O této knížce se dá říci jedině. Každý si zde přijde na své. Ať už jste pouze uživatelé, kteří si tu a tam zahrají online hru, hardcore nebo dokonce profesionálními hráči beroucí hry jako část života nebo lidé, kteří se v byznysu pohybují na druhé straně a tvoří jako amatéři nebo profesionálové. Celkové vzato by o knihu mohl mít zájem i člověk, který počítač zná pouze jako kancelářskou pomůcku.Podle dostupných informací je množství vytištěných kousků spíše menší, ale již dneska se dá sehnat i přes internet.

Twister

autor
Štěpán Plachý / Twister

Publikováno: 02.06.2011


další články této kategorie

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 3 =

shady | 23.06.11 v 02:40

mam doma. dakujem :)

Sysel | 04.06.11 v 14:38

Všechno info je na web, tj. včetně náhledů obsahu a seznamu knihkupeckých sítí:
www.game-industry.cz

Twister | 03.06.11 v 10:48

Kniha se dá již koupit např. zde :
http://www.planetaknih.cz/index/detail/auto/16391