recenze

Stargate Webgame

Stargate Webgame

Nyní tu máme skutečný skvost pro všechny příznivce populárního seriálu Hvězdá Brána – webovou hru právě na toto téma! To vše v precizním českém provedení a s chytlavým herním systémem i aktivní hráčskou komunitou. Co víc si mohou hráči/příznivci SG přát?


Mánie kolem SG pronikla snad do všech oblastí, do nichž fan-fenomény dnešní doby běžně pronikají, není tedy divu, že na její motivy vznikla (nejedna) online webová strategie. K nám se dostává Stargate Webgame, velice sympatická a snad i vcelku originální hra. Jak ji stručně úvodem charakterizovat? Inu, představte si o něco komplikovanější a propracovanější Dunu Online zejména v ohledu politického systému a přidejme špetku původnosti v podobě zajímavě provedeného stavění budov na planetách a vůbec celého ekonomického schématu. Do toho pár nějakých těch RPG prvků v podobě hrdinů k najímání (a následnému nabušování) a chytlavý titul máme na stole.


Nyní si to rozebereme trochu podrobněji. Při registraci si vyberete jednu z dostupných ras/říší (Asgardi, Vládci Soustavy, Tolláni) a tímto se stanete jedním z jejich členů. V týmovém duchu pak hrajete daný věk nikoli sami za sebe, ale jakožto důležitá buňka velkého organismu – sami nejste nic, primární je vítězství celku, jehož jste součástí. Organizační struktura je veskrze podobná té, na níž jsme v podobných hrách zvyklí, nejvíce připomíná zmíněnou DO nebo méně známé Cold War.


Ekonomika a válčení je klasicky zpracované, byť s jistými inovativními prvky zachraňujícími od naprostého splynutí s šedí české scény. Během bitev s ostatními hráči nebo kolonizací (za určité peníze a suroviny) získáváte planety určitých kvalit, které pak podle jejich dispozic a vašich tužeb zastavujete budovami – hornatá planeta je výtečná pro masivní těžbu dvou základních surovin (Naquadah a Trinium), úrodná údolí řek jsou vhodná pro zemědělskou činnost (výroba jídla k nasycení populace a armády) a placaté území s dobrým podložím poslouží k výstavbě měst a továrních komplexů. Systém staveb je „tak akorát“, není ani příliš jednoduchý jako by šlo namítnout třeba v případě srovnávané DO, není však ani příliš komplikovaný – máme k dispozici pouze jídlo a dvě suroviny, z nichž se ražbou nebo prodejem získává NaTrit, tedy peníze. Stejně tak válčení je takové... akorát :-), je k dispozici několik rozličných forem útoku a různé typy a druhy jednotek. Samotná bitva o planetu je rozčleněna do více částí, během nichž postupně bojují jen určité druhy vojenských sil (nejprve útok z orbity, poté vzdušné a pozemní boje, nakonec bombardování a boje s povstalci a partyzány).


Verdikt u SGWG je z mé strany kladný. Toto dílo není sice geniálním kouskem, který by rozpoutal davová šílenství, a nepřináší mnoho nového. Je však ukázkou velmi dobrého použití principů spatřitelných i v jiných dílech. Bohužel se nemohu zbavit pocitu určité „slátanosti“ a malé dynamiky, který na mne během hraní dopadal - určité zesvětlení a provzdušnění by jistě bylo na místě a dlouhodobější hráči SGWG snad vědí, o čem mluvím. Nutno však uznat, že SGWG je po všech stranách velmi propracované a hlavně stále ještě vylepšované dílo, které si jistě zaslouží vaši pozornost. A je jasné, že patříte-li mezi příznivce seriálu, nesmíte si online herní zpracování nechat prokouznout mezi prsty!


Nyní již nastupují osoby povolanější nežli já, aby vám SGWG více přiblížili


Miroslav Chmelka - admin SGWG


Představil by ses stručně nejprve našim čtenářům?


Jmenuji se Miroslav Chmelka a momentálně jsem hlavní admin SGWG. Jinak mně zanedlouho bude 18 let a studuji na gymnáziu. Mám rád sport a veškerou elektroniku – počítače, mobily….


Co vše kolem SGWG obstaráváš? Kdo se kromě tebe na provozu hry podílí?


No mou hlavní činností je programování, takže se snažím opravovat chyby a vytvářet nové věci. Potom se starám o všechno potřebné k tomu, aby ta hra mohla běžet – hosting, doménu atd… Na hře se podílí ještě několik dalších adminů, kteří mají různé funkce. Někteří píší příběh, jiní zase tvoří jednotky nebo se starají o mazání mulťáků a podvodníků.


Jsi fanoušek StarGate? V čem tě tento seriál tak zaujal?


Nemůžu říct, že bych byl nějakej skalní fanda, ale viděl jsem většinu dílů co vysílala Nova a líbily se mně. Mám rád scifi a akčnější věci – Stargate nabízí oboje :-).


Jaký má SGWG původ - jak tě napadlo vytvořit online hru na téma tohoto populárního seriálu?


Tento nápad jsem nedostal já, ale Archon (Tomáš Fechtner) někdy hodně dávno. Myslím, že roku 2001 byla na internetu první verze hry sg-web. Zanedlouho poté jsem se ke hře na doporučení kamaráda dostal já. Tato verze se postupně vylepšovala, ale nakonec se označila za dost chybovou a začal se vyvíjet její nástupce – Stargate Webgame. Ta byla oficiálně spuštěna 23.12. 2004. V této době jsem z normálního admina povýšil na programátora a vydržel až do současnosti.


Jak bys krátce vystihl charakteristiku této online gamesky?


Je to online hra na motiv seriálu Stargate (Hvězdná brána). Hráči, který se registruje a vstoupí do světa SGWG se otevírají zcela nové možnosti – může být členem různých ras, může obchodovat s jinými hráči popřípadě proti nim vést války. Ovšem útočení a obchodování není to jediné ve světě SGWG – stejně tak je dění ve vesmíru popisováno příběhem, jehož děj se někdy i přímo dotýká samotných hráčů.


Jaké je hlavní "lákadlo" na SGWG? Vyniká hra dle tvého názoru něčím vysloveně originálním, nevídaným?


Podle mého názoru je to rozmanitost herních možností. Každý hráč si může vybrat zda bude obchodník, bojovník, výzkumník nebo třeba rasový zbrojař a podle toho si zaměří své politiky a upgrady budov a jednotek.
Podle některých je to příběh, který na SGWG pravidelně vychází a je tvořen převážně hráči a jejich akcemi na rozdíl od jiných online her, kde vychází podobný příběh, ale tvoří ho zejména admini dané hry. Dále tu máme i řadu systémových vychytávek. Například celý vesmír je rozdělen do 4 galaxií a každá rasa má nějaký svůj domovský sektor. Rozložení sil ve vesmiru je možno sledovat na grafické mapě.


Kde byla brána inspirace při vymýšlení herních konceptů? SGWG mi dost připomíná třeba Dunu Online, byť tedy s komplexnějším systémem...


No původní hra sg-web byla hodně inspirovaná Dunou, ale v případě SGWG si to nemyslím. Hodně věcí jsme předělali, systém hry je daleko komplexnější. Snažíme se nekopírovat konkurenci, ale občas to nejde, a proto se každý občas trochu inspiruje ;-).


Hraješ ty sám nějaké jiné online hry?


V součastné době už aktivně nehraji, protože času je málo. Pouze si udržuji přehled o konkurenci. Dřive jsem aktivně hrál spoustu her – Dunu, AOEX, Webgame, Řím. Každá z nich má něco do sebe. Nejvíc se mně líbila asi webgame. Není moc složitá, zajímavý herní systém.


Kam v současnosti směřuje vývoj SGWG? Chystáte nějaké změny herního systému, opravy nějakých prvků, na něž si hráčů stěžují, nebo podobné novinky?Změn se chystá spousta. Doufejme, že pozitivních. V součastné době se snažím o ustálení herního systému, což sebou občas nese i negativní reakce hráčů, kteří jsou na něco zvyklí a nechtějí se přizpůsobit změnám. Potom se plánují různé další vylepšení jako nové typy útoků, předělaná pošta, která bude trochu připomínat emailového klienta. Změnou, kterou většina hráčů uvítá by měl být nový skin, protože ten současný není moc reprezentativní.


Jaká je současná situace se serverem/hostingem? Kolik má momentálně SGWG hráčů?


Počet hráčů se nedá přesně určit. Registrovaných je přes 1100 a z toho jich je odhadem 700 aktivních. V denních špičkách současně odehrává kolem 150 hráčů. Doufáme, že se tyto počty budou zvedat.


Momentálně běžíme na hostingu s určitým příplatkem, ale hra je opravdu dost náročná na server (denně se provede několik milionů SQL dotazů…), tak jsme dali možnost hráčům přispět na provoz hry a v polovině října se koupil vlastní server, který by měl součastnou zátěž bez větších problémů zvládat. Server mám již téměř nainstalován a v první polovině listopadu jej mám v plánu přesunout do serverovny


Zažil jsi někdy při tvůrčí/administrátorské práci kolem SGWG nějakou vtipnou historku?


Na žádnou vtipnou si bohužel nevzpomínám. Ale zato si živě pamatuji na noční můry, které mně pronásledovaly když hra kvůli problémům s předchozím hostingem přes týden nefungovala.


Poradil bys těm, kdo by teď chtěli SGWG zkusit, něco málo do začátku? Jak rozjet ekonomiku a dostat se do víru dění?Občas se doporučuje podívat do helpu, kde jsou nějaké užitečné informace a určitě bych jim poradil, aby se nebáli ptát. Každý nováček dostane přiřazeného nějakého učitele, který se mu bude snažit se vším poradit. Také vláda rasy, kterou si při registraci vybere jistě poradí, na co se má zaměřit, kde nejvýhodněji nakoupit jednotky a jaké.


Vzkázal bys na závěr něco našim čtenářům?


Všem co SGWG ještě nehráli – přijďte a vyzkoušejte. Ve vesmíru je spousta příležitostí uspět jako bojovník, obchodník či jako schopný politik. Nyní máte ideální příležitost, protože hra je ve fázy tzv. „mezivěku“, kdy už o nic nejde, hraje se jen pro zábavu a zhruba v polovině listopadu se spouští nový ostrý věk
Ti@lk - veterán SGWG
Ahoj, mohl by ses nám představit po herní stránce - za jaký národ hraješ, jaké pozice zastáváš...?

Ahoj, má přezdívka je Ti@lk, normálnímu fandovi SG to nic neřekne, ale hráčům SGWG jsem velice známej, Jinak hraju za Jaffy a jsem ve hře jejich vůdcem.


Jak dlouho již hraješ SGWG a jak ses k němu vůbec dostal?

Hraju SGWG něco přes rok, v lednu jsem ho musel asi na 4 měsíce přerušit kvůli škole, ale teď už normálnqě pracuji a tak hraju dál. A jak jsem se k němu dostal? Jednou jsem hledal články o hvězdné bráně na internetu a narazil jsem čistou náhodou na StarGate WebGame


Jsi fanouškem SG?

Jsem fanouškem SG, není díl co bych neviděl a doma mám všechny díli po desátou sérii SG a 3 serii atlantis na DVD


Mohl by ses s námi podělit o nějakou zábavnout/vtipnou historku, kterou jsi u SGWG zažil?

Je jich hodně, ale asi nejvíc historek jsem zažil při rozbrojích s hráčem majkio. Když jsem se jak jsem řekl před chvílí dostal na sgwg náhodou, vůbec jsem nevěděl kam jít, do jaký rasy a jak hrát, tento hráč byl vůdce a já se jako správná lamka zeptal na místo ministra, nic jsem neuměl, ale během měsíce předstírání že něco umím jsem se to opravdu naučil. Asi tak po 2 měsících co jsem hrál majkio odjel na 2 týdny na dovču a já mu nabídl že rasu dočasně povedu, když se vrátil, lid ho zatratil a mě opěvoval. Poté jsem majkia porážel i v příběhových akcí, no holt měl chlapec smůlu když mě potkal :o)


Hraješ i jiné online hry? V čem se ti SGWG tak zalíbila - jaké jsou její nejpřitažlivější stránky?

Klasické webové nehraju, ale online hru kterou hraju asi taky znáš, je to World of Warcraft. A nejpřitažlivější stránky SGWG? No asi systém útoků, není nad to se přetahovat o planety a ničit armády v nelítostních bojích. :o)


U SGWG mne poměrně zaujalo "Unaské doupě" - mohl bys našim čtenářům svými slovy tento fenomén nějak přiblížit?

,, Unaské doupě ,, neboli taky jinak ,, Dračí doupě ,, Je to taková slovní RPG hra. Admin vytvoří základní kostru příběhu a nastiňuje hráči nýnejší situaci co se okolo hráče děje, hráč pak musí říci jak bude dále pokračovat. Aby byla nestrannost admina zaručena využívá se speciální Kostka s čísli od 1 do 10, který určují zda hráč uspěl a nebo neuspěl a v jakém měšítku.


Jaké jsou nejčastější problémy začínajících nováčků?

Hodně nováčků se špatně orientuje a v dobách války je pustoší zkušení hráči, na tento problém se ale už objevily první ochrany slabších hráčů a najali se učitelé


Co bys doporučil jako takovou "ideální" rozjezdovou strategii pro nové hráče?

Nebát se zeptat o radu svého vládce, učitele a hlavně pečlivě suroviny investovat.


Chtěl bys na závěr něco vzkázat našim čtenářům?

Chtěl. Pokaď jste ještě sgwg nezkusili, tak vám ho určitě doporučuju, Není lepší online hry ve stylu hvězdné brány


Homepage: http://sgwg.net/diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 4 =

UnHynek

UnHynek | 12.03.13 v 11:50

Wow to vypadá dobře, pěkná práce Stargejťáci! Ozvěte se nám do zpráv na Facebook profil, můžeme domluvit nějakou spolupráci. Freegame

Facebook | 12.03.13 v 10:37

https://www.facebook.com/sgwg.net?group_id=89073353638

Eres | 12.03.13 v 10:36

A stále jsme online! Zahrajte se modernizovanou verzi hry a užijte si bitvy, diplomacii a nebo přijďte chatovat na naše fóra ;-)


galerie

Stargate Webgame Stargate Webgame Stargate Webgame Stargate Webgame Stargate Webgame

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Sponzoři ligy

inzerce