recenze

World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči

World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči

Mraveniště, to je civilizace sama o sobě, která je skvěle organizovaná a disciplinovaná. Pokud si troufáte stát se vůdcem jednoho a možná později mnoha mravenišť, pak World Of Ants je jak dělaná pro vás. Ale předem říkám – Řím také nebyl postaven za den.


Tvůrci Neonga (Německo) velmi mile překvapili, když za měsíc od zpuštění jejich nové webovky byla hra lokalizována i do Anglického jazyka, a tak se zde setkává celý svět. 



Jedná se o webovou hru, takže proces registrace můžeme přeskočit (registrace – mail – login) až na jednu věc. Hru jsem převážně hrál v Google Chrome prohlížeči a hra měla několik technických problémů (o těch později), ale samotný login může někoho mírně štvát, jelikož nefunguje automatické zapamatování přihlašovacího jména a hesla.



A zde budeme mravenčit



Smyslem hry, jako ve většině strategií, je vytvořit jakési mravenčí impérium. Začínáte s naprosto nevybaveným mraveništěm, ale pokud u hry vydržíte takové 2 – 3 měsíce, máte naději na dominantní postavení v serveru, kde hrajete (nyní dva evropské).



Základním stavebním materiálem je dřevo, kámen, železo, voda, zlato a dělníci. Vše se produkuje v dolech přímo postavených v koloniích (krom zlata, které se vybírá pomocí daní).  Existuje zde určitý strop, kolikrát můžete doly a budovy vylepšovat, ale než se k němu dostanete, nejspíše budete mít minimálně další založenou kolonii.



Nejdříve jsem si myslel, že 14denní ochrana začátečníků je až příliš dlouho, ale nakonec jsem ji až na pár hodin skoro vyplnil. Rozjezd je zde velmi pomalý. Upgrade dolů je postupem času drahou záležitostí (včetně dostatku pracantů) a než se vám podaří zajistit si slušný příjem a také armádu, tak chvíli počkáte.



Infrastruktura a první krůčky do světa



Budovy, tedy lépe řečeno komory a síně, se zde mohou dělit na produkci, výrobu a armádní nutnosti. Hra vám postupně vysvětlí a vy poté budete mít i dostatek času, co k čemu slouží. I systém úkolů je po první dva týdny silně naučný a pocit soběstačnosti nastoupí až po rozšíření vašeho vlivu.



Po uplynutí ochranného období je přirozeně nutná armáda, která se dělí na pěšáky, střelce a jízdu. Každá potřebuje výzkum, výzbroj a slušný počet zdrojů. Mít velkou armádu je zde pěkné drahé, stejně jako založit nové mraveniště. Aktivních hráčů ve vašem okolí je povětšinou málo, a tak najdete kopu farem, kde se dá ovšem bez průzkumu rychle narazit. Samotné boje jsou zde plně automatické a nepatří do toho nejlepšího, co může World Of Ants nabídnout.



Grafika a skvělé maličkosti



Vzhled se dá popsat jedním slovem – paráda! Už samotný pohled do podzemí nabídne pěknou grafiku a hromadu detailů, které se ani po týdnech hraní nezajídají. Interface je jeden z nejlepších, který jsem měl tu čest potkat. Pokud potřebujete rychlý přehled o tom, za jak dlouho bude něco postaveno, vyzkoumáno, vyrobeno, naverbováno nebo kdy se vrátí armáda z tažení, tak stačí najet myší na levou stranu, kde je ve zkumavce znázorněno úplně všechno. To dává výborný pocit, že má hráč stále vše pod kontrolou.



Potěší zde i různé maličkosti. Od klasického obchodování, tabulky, přehledy a bonusy. Mise (úkoly) mají vždy nějaký popisek nebo krátký příběh, ovšem jejich splnění není vždy jednoduché. Například po dvou týdnech natěžit 14 000 dřeva během dne je stále slušný oříšek.



Houstone, máme problém! – Vážně? Tak to pocukrujte



Na začátku článku jsem nakousl technické problémy. V Google Chrom se mi stávalo, že se hra zasekla v určitém cyklu a jakkoliv jsem klikal, vždy se mi zobrazovalo poslední mravenčí podokno, kde jsem něco kutil. To znamenalo uzavření hry v prohlížeči a nového loginu (proto mi tolik vadilo, že heslo a jméno nešlo automaticky vkládat). Hru to až tak extrémně nebrzdí, ale příjemné to není.



A co s tím cukrem? Málem bych zapomněl popsat speciální platidlo. To se zde dá použít na urychlení čehokoliv. Od budování, výzkumu nebo pohybu obchodníků. Pokud si myslíte, že se za tyto kostky musí platit, pak máte pravdou, ale pouze částečnou. Autoři příjemně překvapili bonusy, v podobě každodenního přihlášení se do hry. Hlavně od pátého dne máte možnost vylosovat si až 60 kostek cukru (pokud máte štěstí, můžete si „nasyslit“ pořádnou kopu).



Slova závěrem



World Of Ants vypadá sice netradičně, ale za pozlátkem se skrývá klasika mezi strategickými webovkami. Pokud si nepřiplatíte na začátku, budou pro vás první dva týdny nejspíše rozvleklé, ale záleží na vašem stylu hry, mně to až tak nevadilo. Slušný kousek, ale vždy si vzpomenete na lepší.



World Of Ants na vás čeká zde.<


diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 4 + 2 =


galerie

World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči World Of Ants – Mravenci ve vašem prohlížeči

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce