recenze

Nether Earth

Nether Earth

Bingo! Dlouho někteří z nás čekali, než někoho schopného napadne vytvořit remake té nejklasičtější klasiky z dob osmibitů, a to hry Nether Earth! Svého času první real-time strategie zaujme, díky kvalitně provedené konverzi, určitě i dnes, tím jsem si jist…
Nether Earth byla – jak jsem již naznačil v perexu – jedna z nejstarších RT her na světě. Tisíce mladých lidí (včetně mne) propadla kouzlu této hry, a to i přes to, že měla z dnešního pohledu na počítači ZX Spectrum pouhých 48 KB! Bylo neuvěřitelné, co programátoři dokázali do tohoto pidiprostoru vměstnat za zázraky.

Základem a vlastně prapodstatou hry je eliminace nepřítele. Proto, abychom tohoto významného cíle dosáhli, musíme důsledně využívat válečné základny, ve kterých lze postupem času vyrábět robotické bojové jednotky. Fantastický je fakt, že si můžeme postavit z různých částí (antigravitátory, kanóny, raketomety…) svého originálního robota (a to že těch kombinací je tady hafo!). K tomu, aby se nám podařilo toho „našeho“ robota postavit, potřebujeme takzvané surovinové body. Tyto bodíky jsou sice pravidelně generovány našimi základnami v počtu 5 denně, ale na to, abychom si postavili pořádného „macka“, potřebujeme bodů mnohem víc. A ty získáme jedině dobytím nepřátelských továren. Továrna se dobývá tak, že postavíme svého základního robota před její bránu a…čekáme. Za pouhých 12 hodin stání je továrna naše (čas zde plyne samozřejmě rychleji). Jakmile máme dobytu první továrničku, můžeme získat více bodů a můžeme začít vytvářet svůj bojový stroj. S tím potom přijedeme k další továrně (nebo i rovnou k nepřátelské základně, troufáme-li si na to) a začneme tvrdě bojovat. A tak dále dobýváme, vylepšujeme robota a znovu dobýváme i silnější základny, až… prostě všechno dobudeme a vyhrajeme. A pak tradá do další úrovně. Toliko k principu. Grafika hry je „spartánská“ (tedy jednoduchá), ale velmi účinná. O hratelnosti se rozpitvávat nebudu, zaslouží si absolutorium.

Je to prostě fantazie! Vytvářet si vlastního robota, dobývat a dobývat, hrát si s chutí a potěšením. Dnes to bude bez dlouhého závěru. Prostě pařte.

stáhnout hru

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 2 + 1 =

merrak | 07.08.07 v 18:23

Je to super good hra.
Hraju ji skoro furt.

Pavel Zídek | 12.11.06 v 18:59

Fakt je že to je supr hra, byla to moje nejoblíbenější na Didaktikovi a i kvůli ní jsem si nainstaloval emulátor ZY Spectra a gamesím...

ori | 15.08.06 v 15:31

je to perfektna hra ,ale doteraz som nezistil kto ju vlastne na zx spectrum vyrobil :)

Logis | 06.08.06 v 00:26

hehe fakt dobra hra:-) chvilku mi trvalo prijit na to ovladani ale ted je to dobry;-)

PaJa | 30.03.06 v 22:16

Perfektní hra, na stařičkým Didaktikovi to byla jedna z nejlepších her (a ještě pořád je).
P.S. Měl jsem problém se zobrazením na některých PC, zobrazil se radar, pravé menu a místo hlavní mapy černo => stačí přiblížit a oddálit (PageUp, PageDown) hra se pak chytne.

Peeteer | 19.03.06 v 02:03

Klasikaaa..tuto hru mam v PC uz asi rok a predtym som ju hraval dlllho na ZX Spectre. Je to super. A co este taky Robin Hood od Odinu..waw.

Filip | 06.03.06 v 17:05

Lidi, to je geniální hra:) Nemám slov.

hilo | 14.02.06 v 19:28

Je to sranda. Neviem sa od toho odtrhnut.

Thomas | 03.02.06 v 00:00

Přistaň na H a vyrob robota. Přistaň robotovi na hlavě a pochopíš.

joujou | 30.01.06 v 12:20

mozna vypadam jak blbec ale zx sem nikdy nehral a tak moc nechapu ANI TUHLE HRU CO TAM MAM DELAAT tak tal akurat litam po mape.... diky

Thomas | 09.01.06 v 15:44

Jsem také nostalgik, ZX jsem měl nějakých 6 let, takže mi také dost přirostl k srdci. Těší mě že někdo vydává předělané hry - zvláště zdarma, protože nemám rád když si někdo na krásné historii ,,mastí kapsy." Každopádně hru jsem hrál na ZX hodně často, patřila k mým oblíbeným. Teď jsem si vytáhl igelitku plnou kazet, jdu vzpomínat.. Možná že vytáhnu i didaktika a něco zapařím ;o)

marian | 09.01.06 v 09:30

No jasně, máte pravdu, vy "hnidopichu" (..v dobrém :-)). Pokud jste zatížen na staré hry stějně jako já, kontaktujte mne prosím na mém mailu (nebo ICQ 162496479), rád si s Vámi na toto téma podiskutuji - opravdových nostalgiků je jako máku...

Historik Počítačový | 08.01.06 v 01:32

Nether Earth na ZX Spectru neměl 48kB, ani nemohl, protože 6kB z této uživateli přístupné paměti zabírala videopaměť. Programový kód Nether Earth měl pouhých 42kB:-)

zase já | 07.01.06 v 21:03

brutus, brutus.

já | 07.01.06 v 18:45

super

Kubix | 07.01.06 v 00:36

Uplna hovadina s nicim sa to neda ovladat


galerie

Nether Earth Nether Earth Nether Earth Nether Earth Nether Earth