recenze

Karel

Karel

Svět robota Karla je na začátku vašeho hraní velmi omezený, jednak umí jen pár příkazů a jednak jeho svět je jen 10x10 prázdných políček šachovnice. A vaším úkolem nebude nic jiného než Karlův obzor trošku rozšířit - tedy naučit ho nové příkazy za užití příkazů, které již zná. Postupně se z Karla může stát dostatečně šikovný a schopný robot, ale bude záležet jen na vaší výchově a schopnosti ho něco naučit.
Seznamte se, jmenuje se Karel, je to robot a žije ve vašem počítači. Tedy přesnějí žije na šachovnici 10x10 polí, po níž se může, dle slov autorů, pohybovat pomocí několika povelů, které zná.Je to například povel na provedení kroku, otočení se do leva, položení cihly na šachovnici a nebo zvednutí cihly ze šachovnice.
Ale pozor těmito příkazy to nekončí, nýbr začíná. Vaš robot se může naučit díky těmto známým povelům a jejich kombinováním nové povely, pokud mu vysvětlíte, jak je má udělat - respektive pomocí kterých známých příkazů je má provést. Program pro robota Karla se řídí syntaktickýmy pravidly, která jsou popsána v nápovědě. Postupně můžete Karla naučit i poměrně složité věci jako nakreslit ve svém městě obrázek, postavit dům, chce to jen píli. Ačkoliv jde o hru, gamesku lze považovat i za jednoduchý programovací jazyk či za výukový program, který vás naučí základy programování formou hry.
Původní program Karel vymyslel profesor Pattis na Standfordově univerzitě a pojmenoval ho podle našeho Karla Čapka, od té doby vznikl nespočet programů stavících na původní Pattisově předloze a jedním z nich je i mnou zde dnes prezentovaný produkt Karel autorů Radima Dostála & Petra Abrahamczika, který tito tvůrci napsali jako semestrální práci na vysoké škole. Přeji hodně zábavy v učení robota novým věcem a objevování jeho světa složeného ze sta políček.

stáhnout hru

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 1 + 3 =

MarieH

MarieH | 11.05.20 v 23:22

Zajímavá a poučná hra

Jana-Šibravová

Jana-Šibravová | 21.06.17 v 17:18

nezaujalo

Viktor | 24.05.17 v 11:24

Zadarmo som vytvoril a uverejnil oživene retro: Karel 3D, napisany v JavaScripte, najdete na SourceForge.net ale aj na YT

PavelH

PavelH | 26.10.16 v 14:14

Stará klasika, super.

Radim | 25.01.09 v 21:10

Dovoluji si upozornit, že na stránce http://xkarel.sourceforge.net/cz/download.php je o hodně novější verze programu než zde nabízíte. Ošetřeno několik nedostatků a možnost nasvait si například 3D místnost, se kterou se dá otáčet.


galerie

Karel Karel Karel Karel

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Sponzoři ligy

inzerce