recenze

Cubus FX

Cubus FX

Měli jste dnes perný den? Všude spousta rámusu, lidí, reklamy a shonu? Pokud jste na tyto otázky odpověděli divokým kýváním hlavy, jste na půli cesty k Cubusu :-). Druhou půli už tvoří jen chtíč po oddechové, logické gamesce. O tom totiž tahle recenze bude...
Cubus je volnozbožový titul od německé skupiny, která si říká Serious Software. A protože Němci, proto německé rozhraní. I když hlavní nabídka je, ku štěstí mnoha čtenářů vezdejších, koncipována v anglickém jazyce.

Přestože je hra více než 2 roky stará, stále má náboj a schopnost udržet hráče na židli i přes akutní potřebu vyprázdnit se. O co vlastně jde? Cubus znamená latinsky kostka nebo krychle, takže nás čeká hranatý svět plný posouvání a přemýšlení. Ve stylu Sokobanu máte za úkol posouvat krychličky po herní ploše a dotlačit je až do vymezeného prostoru. Tím ovšem podobnost končí. Krychle se posouvají po čtvercích a jejich počet odpovídá výše zmíněnému počtu polí vymezeného prostoru. Obtížnost stoupá lineárně s každým započatým levelem a i když se může zdát, že dostrkat pár kostek z místa na místo je brnkačka pro jesle, pak vězte, že Cubus vás velice rychle přivede k opačnému názoru. Ostatně, co jste si mysleli, když jste poprvé zasedli k Sokobanu? :-).

Co se týče technického zpracování, hra smrdí freewarem. Je znát, že dílko není dělané slušně placenými programátory, kteří by si za tržby pořídili Ferrari "fplnýpalbě". Nicméně! Aby nedošlo k mýlce, to neznamená, že hra nestojí za nic. Grafika je laděná do tmavých odstínů a výborně dotváří atmosféru. Ze hry vyzařuje klid, podbarvený příjemnou motivační, ale nikoliv naléhavou hudbou. Celkově Cubus působí celistvě, k ničemu nemám vážnější výhrady.
Grafické rozhraní je možno přepínat v široké škále rozlišení (ovšem 6000 pixelů v horizontálním směru, jako má např. Warsox skutečně nehledejte). 32-bitová hloubka barev ovšem příliš nevynikne stran temného pojetí.

Suma sumárum, jak již bylo zmíněno v úvodu, pokud hledáte příjemný titul, kterým uklidníte své rozjitřené Já, zcuchané tíhou starostí běžného dne, nehledejte. Právě jste našli. Pokud chcete rychle hrát ("zapni a hraj"), ani nepostřehnete němčinu, která přijde na řadu až při detailnějším nastavení (ovšem i přesto intuitivním). Takže cvrnkejte kostky a nezapomeňte pravidelně vylučovat!

stáhnout hru

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 2 =


galerie

Cubus FX Cubus FX

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Sponzoři ligy

inzerce