recenze

Thrust!

Thrust!

Existují lidé, kteří mají problémy se zády, a existují lidé, kteří hrají antigravitační hry. Takoví lidé rozhodně ocení dnešní Thrust!, stejně jako lidé s bolavými zády ocení pravidelné injekce do páteře.
"Co tu děláš?! Jsou 4 hodiny ráno!"
"Já nevim."
"Vypadáš jako kresby Richarda Pilgra."
"Já nic nevim."
"Co to hraješ?"
"Thrust!"
...výtažek z autentické konverzace mého bratra a matky...

V mém osobním herním koutku již dlouho chyběla hra se známou koncepcí raketky zmítané gravitačními silami. Vypravil jsem se tedy na širé moře internetu a nalezl asi 7 freeware her na toto téma. Ani jedna jediná mě nijak nezaujala. Neovladatelné, patetické, podivné. Dokud jsem nenašel Thrust!. V jednoduchosti je krása, a i když vám zrovna nevypálí oči svou dokonalostí, byl na ní odveden kus práce a to se cení. O co tedy jde?

Ve hře navigujete malou kosmírnou loďku skrze nápadově rozmanité levely, sbíráte perly (neboli šedé kuličky) a snažíte se s nimi zaparkovat. Jednoduchý a funkční princip. Celkem hra nabízí 4 druhy tématických úrovní (Caves, Space, Factory, Portal) po 10 kolech, tedy celkem 40 levelů s gradující obtížností. Kdykoli během hry můžete svůj pokrok uložit (což vám ale přidá 500 sekund k celkovému času) nebo nahrát. Stejně tak existuje i Hard mode, který se otevírá po dokončení Normal obtížnosti.

Zcela zásadní je ovládání raketky (kursorové šipky). Hry tohoto typu jsou vlastně všeobecně závislé na dobrém a vyváženém ovládacím systému, a proto je dobře, že Thrust v této oblasti nezaostává.Nenechte se odradit počátečním neúspěchem (který vás zcela jistě nemine), po krátké době se prstíky vzchopí a můžete začít masírovat. V každém levelu se objevíte na modré startovací plošince s cílem sesbírat všechny perly a úspěšně a jemně přistát na plošince červené. Stačí však jediný dotyk se zdí, rychlejší nebo nepřesné parkování a raketka se nemilosrdně rozcákne po okolí.To ale samozřejmě není ten největší problém. Problémem jsou překážky - od úzkých chodbiček a antigravitačních polí po paralelní vizi, tmu, pohyblivé bludiště, větráky, klouzací plochy a orbitální simulace.Hra má vynikajících nápadů dostatek.

Grafika Thrust! je jednoduchá, rozhodně nečekejte trojrozměrné orgie. Chvílemi je možná jednoduchá až příliš (např. překomprimovaný jpeg na pozadí Portal úrovní), ale v celkovém dojmu to nijak zvlášť nevadí. I hudba je trochu kontroverzní - MIDI doprovod vyvolává nemastný neslaný dojem.Přesto ale hra působí uceleně a kvalitu ukazuje hlavně v hratelnosti. A řekněte sami, je lepší když hra nevypadá úchvatně, ale skvěle se hraje, nebo když kreslí téměř onanické scenérie, ale stojí prostě za prd?

stáhnout hru

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 1 =


galerie

Thrust! Thrust! Thrust!