recenze

The Line

The Line

Jsou hry špatné a hry dobré. Některé si více či méně zaslouží pozornost veřejnosti, jiné zase skončí zapomenuty v propadlišti dějin. Ale občas se objeví BOMBA. Tak pššt, jedna taková je právě tady…
Když jsem při brouzdání vodami světové internetu narazil na hru The Line od nepříliš známého programátorskému týmu, nic moc jsem od svého objevu nečekal. Stáhnul jsem si ji a nechal ji jen tak se povalovat na svém disku. Nebýt jednoho deštivého odpoledne a nechuti cokoli dělat, snad bych na ni úplně zapomněl a nikdy více se s ní nesetkal. Ten den jsem však znovu postřehl nenápadnou ikonku a s předpokladem, že si do své sbírky přidám další gamesku s nulovou hratelností, jsem ji spustil. První dojmy mě v mém dojmu utvrdily. Dvojbarevné menu, malé vyskakovací okno uprostřed plochy a jak by řekl klasik, kde nic, tu nic. Inu, dobrou hru, aby člověk pohledal, říkal jsem si a začal první minutu hraní. Z minuty se stalo pět minut a z pěti minut půlhodina. Na deštivé odpoledne jsem rázem zapomněl a nemohl jsem se odtrhnout od originálních nápadů a sžíravé hratelnosti, která se v herním průmyslu objeví jednou za půl roku. The Line mě naprosto uchvátila a je mi ctí, popsat vám nyní toto malé herní dílko, které si zaslouží jen a jen chválu.

Jak jsem se zmínil na začátku, první pohled může někdy hodně klamat a rozhodně se nenechejte zmást. Krása a genialita tkví často v jednoduchosti, což v tomto případě platí dvojnásob. Budete-li dobře počítat, v celé hře napočítáte čtyři barvy. Za normálních okolností bych nad podobnou hrou mávnul rukou a pomyslel si, že s něčím takovým nelze v dnešní grafikou posedlé době uspět. U The Line to má však své opodstatnění. Začněme ale hezky od začátku.

The Line, neboli čára, je těžko zařaditelná arkáda. Nejedná se ani o skákačku či plošinovku, ani a sběratelskou hříčku, v níž ten, kdo nesebere nejvíc penízků, prohrává. Přesto je hlavním hrdinou malý panáček, který má jediný úkol, a to běžet a doběhnout co nejdále. Běží po žluté čáře, jejíž je i součástí. Pokud si to nedovedete představit, vězte, že to vypadá, jako když vezmete provázek a zohýbáte jej do tvaru Maria. Čára se za ním rozpadá, takže pokud se nebude rychle pohybovat kupředu, čeká ho jistojistý zánik. Během svého běhu však si na něj brousí zuby ještě dva další protivníci, kteří jej mohou zbavit tvaru. Ano, slyšíte dobře. Prohra nastává ve chvíli, kdy panáček ztratí svůj tvar, to znamená, když se čára vnějším dočiněním jakkoli zvlní. Prvním soupeřem je vlna pohybující se po niti. Pokud uvidíte, že se k vám blíží vlna, jedinou možnou obranou je zatáhnout za nit před vámi a tím vlnu na niti narovnat. Dalším nepřítelem je proud zvuku, který se velmi rychle pohybuje nad čárou nebo pod čárou. V tomto případě ochráníte život svého vytvarovaného kamaráda tak, že jeho tělo otočíte na spodní část, tedy pod čáru. Tím se vlastně jeho tělíčko přelije se shora dolů a může dál běžet vzhůru nohama. To je celé. Nic víc, nic míň. Že vás to nijak neuchvátilo? Zahrajte si a uvidíte sami. :-)

Grafika The Line je opravdu velmi neotřelá a přesto, že využívá pouhé čtyři barvy jejich sladění je naprosto profesionální, stejně tak jako všechno ostatní ve hře. Je vidět, že tvůrci věděli přesně, co dělají a co od svého výtvoru očekávají. Žádné trhané pohyby nebo nedořešené momenty. Panáček se pohybuje po niti naprosto dokonale a vy jen vidíte, jak se elegantně přelévá z jedné strany čáry na druhou. Další okouzlení přichází, když zapnete zvuk. Je úžasné, co všechno se dá dostat z běžného formátu MIDI. Sekvence dobře zvolené a nejenže neruší, ale dodávají na pohodovosti herního prožitku. Tím končím s veškerou chválou, i když bych mohl pokračovat stále dál. Jednoduše, kde nezkusil nepochopí a kdo zkusil bude se jen labužnicky usmívat. Přeji to i vám. The Line stojí za zkoušku!

stáhnout hru

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 3 + 1 =

Maxim | 13.01.06 v 18:05

Jaxe to dá dát na fullscreen? Mám to v tak malém wokýnku, že abych si na to vzal lupu :-(

peter | 22.10.03 v 08:41

Chtěl bych se zeptat, jaký máte rekord.

Můj je 572 Bodů

pepa | 18.10.03 v 16:27

fakt dobra sranda- ale jeste sem ji nestahnul :)

Bruce | 04.09.03 v 13:38

Je škoda, že ta knihovna není zabalená přímo s hrou, ale zase takový problém to není ji vyhledat na netu ... Jinak dobrý server je http://www.dll-files.com , kde je již výše zmíněná knihovna potřebná pro tuto hru, ale i spousta dalších ...

danchez | 16.07.03 v 21:38

http://www.fpp-games.com/downloads.php

Lbr | 15.07.03 v 15:39

Jo, pitomá knihovna... Docela dost her na tomhle webu nechodí po stažení moc dobře. Měla by to bejt výzva pro ty, co tady na tom webu pracujou.

Conan-hoznik | 13.07.03 v 20:43

Larryking má pravdu taky ji potrřebuju.

Conan-hoznik | 13.07.03 v 20:43

Larryking má pravdu taky ji potrřebuju.

LarryKing | 11.07.03 v 07:54

kde najdu knihovnu cncs32.dll? Hlasi ze ji potrebuji

TidusFFX | 10.07.03 v 21:08

No nevím, trošku mi to připomíná Vib Ribbon, co kdysi vyšel na PSX...


galerie

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Sponzoři ligy

inzerce