recenze

Raptor: Call Of The Shadows

Raptor: Call Of The Shadows

Vraťme se do historie starých počítačových her a připomeňme si nějaké staré herní klenoty… Co byste řekli hře Raptor? Je to víc než jen vesmírná střílečka a v dnešní době je stále hratelná a zábavná… A i když to jede přes DOS - máte se na co těšit!
Vzpomeňme si na nepřeberné množství klasických a nudných vesmírných stříleček a porovnejme je s dnešní hrou. A co zjistíme? Zjistíme třeba, že Raptor je něco víc než jen obyčejná vesmírná střílečka a zjistíme třeba to, že i když je to starý děda - je na dnešní dobu stále zábavný a ve svém dokonalém zpracování a hratelnosti by určitě pokořil spoustu dnešních freewarovek. A jak už se to stává klasikou - má i náš Raptor svůj příběh. A jako vždy se stáváte hrdinou, který jako jediný má tu odvahu a prostředky se postavit invazi mimozemšťanů, kteří jako tradičně chtějí ovládnout planetu Zemi a vyhladit lidstvo. Ale jaký je průběh hry samotné? To se dozvíte právě teď…

Hned po spuštění vás program uvítá krásně 3D vytvořeným intrem, které už samo napovídá o co v tomto titulu jde. Vidíte totiž svého letce jak pronásleduje mimozemskou loď a samozřejmě tento malý souboj skončí raptorovým vítězstvím. Následuje celkem rozsáhlé herní menu a vy si jako tradičně zvolíte novou hru. Nebudu to zde všechno tak rozebírat, však to všichni moc dobře známe. Jen jsem se chtěl zmínit o tom, že každá část herního menu má svoji odlišnou podobu a skvělý design s hudbou dobře dolaďuje atmosféru této gamesky. V menu si samozřejmě můžete nastavovat i obtížnost a u tohoto bych se pozastavil. Můžete si volit mezi několika stupni obtížnosti a měl bych vás upozornit na tu nejtěžší (je označená lebkou), je v ní hodně nepřátel – takže její zvládnutí je téměř nemožné. A u nejjednodušší obtížnosti máte velikou výhodu. A to nejen to, že proti vám stojí méně nepřátel, ale během jejich příletů vidíte na Zemi (nad kterou bojujete) jejich stín. Takže můžete své nepřátele zprovodit ze světa dřív, než se vůbec objeví na obrazovce. A i když jsem na začátku naznačil, že je Raptor vesmírná střílečka, ve vesmíru se neodehrává. Vaše téměř nekonečné válčení se uskutečňuje těsně nad povrchem naší planety, kterou už mimozemšťané bohužel téměř celou ovládli.

Proto nemáte za úkol sestřelovat jen létající monstra, ale i pozemské objekty, které už mimozemšťané ovládli, nebo si je dokonce sami vytvořili. Na začátku svého „putování“ je vaše stíhačka ozbrojena jen dvěma kulomety, které střílí po létajících i pozemských objektech. Takže pokud chcete zneškodnit nepřátelskou stíhačku, musíte se napřed prostřílet přes pozemské objekty. Jak se hrou postupně prokousáváte, získáváte nové zbraně, užitečné věci ale i životy. Každá zbraň má nějaké vlastnosti. Některé zbraně jsou určeny jen pro pozemské nebo jen pro létající objekty. Nové zbraně získáváte sestřelením pozemského objektu, nebo co je ještě lepší - můžete si je mezi jednotlivými koly kupovat. Ale u svého lichvářského prodejce můžete i své zbraně prodávat. Možná některé z vás napadne: „Za co se vlastně nakupuje?“ Obchoduje se za kredity, které získáváte za ničení nepřátel. (Kredity tu v podstatě nahrazují klasické bodové hodnocení.) A nesmím zapomenout na možnost si koupit ochranné štíty nebo životy. Možná byste si mysleli, že když dokončíte nějaké kolo, že v dalším budete mít opět své životy na maximum. Ale to není pravda – ano i životy do nového kola si musíte nakoupit. Na konci každého levelu je jako tradičně nějaký boss. Ale co vás může překvapit je to, že u něj nikde nevidíte kolik mu zbývá životů. (- Což je u her tohoto typu trochu nezvyk…) Na to abyste měli svého nepřítele pod kontrolou – si musíte koupit speciální skener, který (jak už asi tušíte) vám zobrazuje bossův stav.

Jak jste viděli, svůj bitevního letoun si můžete zdokonalovat mnoha způsoby. A můžu vám zaručit, že je hratelnost opravdu na úrovní. Celou hrou vás doprovázejí povedené ukázky, které vytvářejí celkem dobrou atmosféru. Akorát je velká škoda, že hru nemohou hrát dva hráči a i když je grafika na úrovni, je „poškozená“ už zmiňovaným dosovským rozlišením. Ale na to v jaké době hra vznikala je opravdu vynikající a zub času se na ní naštěstí nějak výrazně neprojevil. Proto vám mohu toto dílko jen doporučit. A tak si společně zavzpomínejme na ty „staré dobré dosovské časy“…

stáhnout hru
JiGr

autor
/ JiGr

Skóre

78 %

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 3 =

jurobezmena | 28.01.08 v 15:10

preto si dal dĺžku hry ako mínus lebo toto je len demo plna hraj e 5 krát dlhšia a je tam viac zbrani a podobne...

jurobezmena | 28.01.08 v 15:10

preto si dal dĺžku hry ako mínus lebo toto je len demo plna hraj e 5 krát dlhšia a je tam viac zbrani a podobne...

hophoper | 07.05.07 v 14:59

ghjf

Keen | 13.11.04 v 11:13

Link >> 486games.net/game.php?id=5


galerie

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce