recenze

Rising Cities

Rising Cities

Stavění měst je od dob SimCity her stále populární a v dnešní době propojení s ostatními hráči nabízí i nové možnosti. Rising City to jednoznačně potvrzuje.
Není nic lepšího než začít s kompletně prázdnou plochou (no, jsou tam dva domečky) a postupně vystavět obrovské a fungující město. Od malých baráčků se propracujete až po velké ubytovací jednotky a to nemluvím o průmyslu. Rising City slibuje plnohodnotnou zábavu, ale je tu pár ALE.

Princip této budovatelské strategie je celkem jednoduchý. Vše se točí kolem peněz, které získáváte ze sbírání nájmů. Čím více peněz máte, tím více budov můžete stavět a poté i investovat do výrobních továren a podniků, které produkují potřebný materiál pro komplexnější budovy, které zase dávají více peněz nebo pracovníků. O tomto celá hra je a překvapivě to funguje. Přidejte k tomu potřebu energie pro průmysl a udržení dobré nálady obyvatelstva (jinak se sníží produkce), vše jde překvapivě do hloubky. Pokud by člověk měl volnou ruku, nejspíše by u hry strávil měsíce. Jenže jsou tu omezení a začnu hned svým nejvíce neoblíbeným.

Došly vám volné parcely?
Nevadí, stačí si koupit volný pozemek za pár kaček. Jednoduché? Z počátku ano, ale jakmile jdete dál (potřebné zdroje pro továrny a materiál), protočí se vám panenky. Už třeba čtvrtá parcela stojí 7 500 zlatých a ty se vám s potřebou stále investovat do něčeho jen tak nenahromadí. Nové parcely také nejsou moc velké, ale po šoku z Forge of Empires jsem si na tyhle raději nestěžoval.

Dalším velkým omezením je pracovní síla. Ta se dá sice získat ze speciální skupiny nájemníků (pracanti dávají pracovní sílu a kapitalisti více peněz, jednoduché), ale později bude velká, opravdu velká nouze.

A třetí věc, která mi vadila, byla potřebná dobrá nálada obyvatel. Ta se dá jednoduše zvýšit stavěním stromů, parků, zeleně. Jenomže místa není moc, a tak raději budete investovat do kvality než kvantity. V životě jsem neviděl tak předražené stromky, záhony a parky, v této části z vás autoři vymačkají úplně všechno. Přirozeně si všechny zmíněné věci můžete koupit za reálné peníze, to mi nevadí, je to F2P hra založená na mikroplatbách, ale opravdu nemám rád, když tím trpí svoboda budování.

Co obsah?
Ten je poměrně kvalitní. Budovy jsou různorodé a odemykají se vám postupně, jak roste úroveň vašeho města. Maximální počet různých budov je omezen (dá se zvýšit), ale jelikož jste značně limitováni místem, prakticky to nepocítíte. Hlavní rozdělení budov je ve stylu obyvatelé, průmysl, zeleň, silnice a pár bonusových záležitostí. Nic přehnaného a přeplácaného, tak to má být.

Výbornou součástí je obchod. Tedy možnost prodávat materiály ostatním hráčům a kupovat je od nich. Funguje zde rozumná nabídka a ten, kdo přestřelí cenu, prostě neprodá. Tím se dá částečně eliminovat potřeba pracovní síly pro výrobu materiálu, pokud tedy máte slušně vydělávající město.

Rising Cities se také snaží zapojit sociální aspekt zábavy, tedy hledání a sbírání přátel. Naštěstí tuto část můžete kompletně ignorovat, není důležitá.

Co mi to připomíná?
Po několika hodinách mi došlo, že už jsem podobnou hru hrál. Tou webovkou je SkyRama, kde jde hlavně o stavbu a provoz letiště. I grafický kabát je podobný a samotné jádro hry totožné. Vůbec bych se nedivil, kdyby stejní tvůrci byli i za Forge of Empires. Všechny jmenované mají jedno společné a to omezené místo na stavění.

Casual hráči zaplesají, hardcore veteráni jdou o dům dál.


diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 1 + 1 =

Blaster27

Blaster27 | 19.07.16 v 21:19

Hrál jsem a chytlo mě to na den no :D

Laugher

Laugher | 16.07.16 v 23:45

Pracanti

Laugher

Laugher | 14.07.16 v 18:02

Musíš mít pracovní sílu

Laugher

Laugher | 23.08.15 v 01:14

Stavění

kokosmen265

kokosmen265 | 30.12.14 v 09:39

dost dobré

DoDoTom68

DoDoTom68 | 08.06.14 v 11:21

Rising City . na hru treba veľa času©


galerie

Rising Cities Rising Cities Rising Cities Rising Cities Rising Cities Rising Cities

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce