recenze

Rail Nation

Rail Nation

Jak já miluji Tycoon hry nebo prostě jenom gamesy, které jsou podobné tomuto žánru. Pokud jsou v tom vlaky, pak si jdu dát pár dní volna a hrát. Rail Nation je na déle než pár dní. Je to zábava? Mrkněte na recenzi.
O Rail Nation jsem neslyšel, dokud jsem na ni omylem nenarazil při brouzdání světem internetu. Jaké bylo moje nadšení, když jsem zjistil, že něco takového existuje. Od dob Transport Tycoon Deluxe jsem v ruce neměl nic lepšího a tady jsou moje oblíbené vlaky.Hned ze začátku budu zpívat ódy. Hra má milion serverů, je lokalizována do většiny nejrozšířenějších jazyků, přidat se můžete kdykoliv a hrát klidně na několika serverech najednou. Podle lokalizace budete hrát v zemi, kterou zastupuje. Prostě super. Tvoření postavy a user interface jsou jednoduché a garantuji vám, že vás hra okamžitě vtáhne a bude vás bavit ono vysílání vlaků ze stanic do fabrik, měst, shrábnutí peněz a vylepšování vašeho domovského depa. Jenže… jenže to je také podstatná náplň na celou hru, která zabere 66 dní.

Trik Rail Nation spočívá v tom, že je hra rozdělena do několika ér. Začíná se prvními mašinami, postupně se prokoušete letopočty a končíte v moderní době. Každá éra trvá 11 dnů. Tohle také zní suprově. Každý rád začne od základu a vypracuje se na vlastníka flotily mašin, která vládne světu. Má to ale háček. Ze začátku toho není moc co dělat. Vy sice začnete spojovat doly a místa, která produkují základní suroviny, odvezete je do fabrik a začnete zásobovat své město (kolem kterého se točí většina hry), postupně vaše síť roste podle úrovně domovského depa, ale vše se rychle zvrtne do čekání na dostatek peněz, nějaké to vylepšení a spíše pasivního dohlížení.

Abych vás ale zcela neodradil, pro určitou skupinu hráčů to má smysl. Jde o přetahovanou mezi klany (popřípadě East vs West, když hrajete na USA serverech), když podle vydělaných peněz, investic do rozvoje a úrovně města získáváte body a ti nejlepší se mohou těšit na nehynoucí slávu. Je to obrovská motivace k hraní, výborné zpestření a docela unikátní záležitost, když víte, že vaše hraní má nějaký cíl a smysl. Přeci jenom by to ale chtělo nějakou rozšířenější náplň, než pouze čekat na peníze, další éru nebo dokončení výzkumu. Také se připravte na temnější část ve stylu P2W.

Výbornou a podstatnou část kladného pocitu mám z výzkumu. Vaše laboratoř v depu produkuje body, které utratíte za výzkum vylepšení stávajících vlaků, vyšší počet vagónů nebo celkově nového vozítka. Tímto se prodíráte nejenom technologiemi, ale i samotným časem. Kromě toho vaše depo obsahuje budovy, jako banku (možnost si našetřit více peněz), výrobu kolejí (na propojení míst), hotel a restauraci (produkují peníze) a další méně podstatné věci. Do všeho je potřeba investovat a vy musíte dělat určitá rozhodnutí, která mohou mít dlouhodobé následky. Někdy je opravdu rozhodující, jestli nakoupíte novou mašinu, více vagónů, nebo hodíte peníze do upgradu budov. Prostě super.

Teď ale narážíme na rozhodující věc, která vás může odradit od samotného hraní. Jestliže vám záleží na výsledku, vaší pozici mezi hráči, nebo dokonce vítězství vašeho klanu a nechcete do hry investovat reálné peníze, pak se jí obrovským obloukem vyhněte. V Rail Nation jde vylepšit prakticky cokoliv a s kombinací prémiového účtu mají platící hráči obrovskou výhodu. Nejenom, že jde urychlit výzkum, ale hlavně můžete nakoupit prémiové vlaky (větší výkon, více vagónů = větší výdělek) a to kompletně rozhoduje o výsledku hry. Jestli ale patříte mezi fanoušky vláčků, kteří hrají pouze, aby své impérium piplali na lepší úroveň, hledali nejvíce prosperující trasy a měli radost z toho, že vám vaše město poskočilo o nový level a tím se i rozšířilo o nové potřeby, budete výskat radostí. Svět vám může být ukradený, vy si hlavně užíváte onen Tycoon pocit a hra vás bude stoprocentně bavit. Rozhodnutí je na vás.

Sám za sebe můžu potvrdit, že Rail Nation je dobrou, ale i špatnou hrou, podle toho, co v ní hledáte. Graficky a technicky je na parádní úrovni a kombinuje onu old-school hratelnost s prvky novodobého hraní, takový casual Tycoon. Ale opět opakuji, jestli vám záleží na výsledku a pozici v tabulkách bez placení, hra vás akorát naštve.


diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 1 + 1 =

NS1NO

NS1NO | 31.05.22 v 12:15

text příspěvku

1Laugher

1Laugher | 16.01.18 v 13:00

Populární online simulátor vlakové společnosti Rail Nation se nedávno rozrostl o několik nových legendárních mašin a funkcí

Laugher

Laugher | 07.07.16 v 12:56

Trik Rail Nation


galerie

Rail Nation Rail Nation Rail Nation Rail Nation Rail Nation Rail Nation

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce