recenze

Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou

Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou

Webovku měsíce a možná i podzimu člověk nepotká každý den, hlavně pokud se tváří jako normální námořní strategie. Člověka však dokáže velmi překvapit a to už po prvních námořních mílích, kdy člověk zjistí rozlehlost celého světa. Hráč se doslova plaví po celém světě.
Napnout plachty

Nějaké povídání o registraci už asi nemusím psát. Je to webová hra, kde stahování ani instalace nehrozí. Spíše se můžete soustředit na tvorbu své hlavní postavy, která se také nejspíše stane i vaším hlavním kapitánem. Na výběr zatím není příliš mnoho obrázků avatara, ale do hry jsem se dostal v jejím open beta testu, takže pevně věřím v budoucí přírůstek. Teď, ale k tomu hlavnímu.
Volíte si vaše rodné město a to z několika evropských států. Hra se pohybuje v období, kdy plachta byla na vrcholu popularity a o parním pohonu se možná tak snilo v hlavě Thomase Newcomena a Thomase Saveryho (přesto je parní technologie ve hře možná a spadá do kategorie nejmocnější lodě).
Začínáte jako rybář, který se neohroženě vrhá do víru bitvy s piráty, aby zachránil důležitého člena vládnoucí smetánky. To vás vykopne z příčky „člověk, co nemá nic“ na úroveň „člověk, co má pár lodí“. Tak se rozjíždí vaše opravdu dlouhá a pěkná cesta na prohnaného, bohatého a mocného vlka všech moří.

Učení je hrou

Tutorial vám vše vysvětlí přirozenou cestou úkolů ve stylu - jdi udělat první obchodní cestu, postav ve svém přístavu takové nebo onaké budovy, vyzkoumej tohle, napadni tohoto. Svým způsobem budete plnit tyto cíle celou dobu, pouze se jejich obtížnost a délka plnění liší. Přechod z fáze učícího se nýmanda na člověka, který už něco umí je příjemný a ani ho nezpozorujete.

Přesto vám zaručuji, že než hru budete plně ovládat, uběhnou skoro dva týdny a to docela aktivního hraní. A já jenom říkám „díky bohu“.

Komplexnost je nádherná

Začínáte sice na malém kousku zvaném Evropa a to ještě pouze s několika přístavy kolem vás, ale ta kompletní mapa světa je opravdu plně přístupná. Pokud chcete objevit všechny přístavy, piráty, zboží, apod. Musíte využít svého postupně většího počtu kapitánů, abyste obchodovali, objevovali a válčili.

Rozepisovat každou část by vyšlo na celou knížku, proto se aspoň několika slovy zmíním, oč v nich jde.

Obchod – as nejjednodušší část, prostě převážíte zboží z jednoho přístavního města do druhého, přesto se jedná o zajímavou práci. Komodity se řadí do několika desítek druhů, a pokud je vykoupíte, máte smůlu. Proto můžete investovat, nakupovat do zásob pro nejen vyšší zisk, ale i přístupnější množství.
Průzkum – abyste měli možnost obchodovat nebo útočit na všechny přístavy světa, musíte nejdříve objevovat. To spočívá ve vytváření průzkumnických flotil á la Columbus, postupného plutí z přístavu do přístavu, zkoumání okolí a to i na souši.
Boje – kdyby nebyl u strategie boj, byla by to nuda. Zde jde hlavně o útočení na piráty a postupně i na jiné hráče. Od malých půtek na vás čekají souboje, které budou zahrnovat stovky lodí. Samotná boj však probíhá automaticky a to na speciální mapě a módu.

Všechno je vzájemně propojeno. Váš obchod, průzkum a válčení je ovlivněno velkým množstvím maličkostí a proměnných v podobě vašich kapitánů, kteří si mohou užít elementy RPG a získávají zkušenosti a používají ohromné množství předmětů. Váš výzkum a vaše rozrůstající se množství přístavů má svůj vliv také, stejně tak vaše postavení nebo speciální výbava lodí. Naviage jsem hrál skoro měsíc a věřím, že jsem některé věci ani neobjevil. S druhým dechem ještě dodávám, že jsem (až na dvě věci) nikdy neztrácel přehled a vždy jsem všechny věci a ovládací prvky našel rychle a pohodlně. Na to, jak je hra rozlehlá a komplexní, se autorům povedl malý zázrak.

Při tom všem hra dokáže i limitovat hráče, aby se vše nezačalo zajídat stereotypem a člověk si mohl hru užívat doslova měsíce. Je to hlavně díky vašemu postavení. Díky slávě (další zajímavá věc), kterou získáváte za skoro vše, co děláte. Ta vám dává možnost postoupit v žebříčku kdo má lepší titul a tím si i postupně odemykat důležitý výzkum a tím i větší množství přístavů, flotil, obchodů, průzkumu a jsme už zase na začátku. Jak říkám, vše je nádherně propojeno.

Krásně to vypadá a zní to… zajímavě

Naviage by se dalo popsat jako mix textové a plně grafické hry. Zní to možná mírně divně, ale jak můžete vidět na screenshotech, vše se odehrává pouze v několika druzích oken (svět, město, přístav,..) pomocí textových příkazů, které většinou probíhají formou rozhovorů s NPC postavami na určitých místech. Tímto krokem se, možná překvapivě, stal uživatelský interface velmi jednoduchý. U hudby mám rozporuplné pocity. Autoři se sice snaží navodit dobovou atmosféru, ale postupně jsem začal kompletně audio vypínat.

Celkově hru můžu doporučit každému. Pro zcela jasné začátečníky se může jednat o náročnější hru, ale dá se zvládnout i z jejich pohledu. Šanci by ji měl dát opravdu každý a to hlavně díky své originalitě, obrovské náplni, žádné nutnosti něco platit a zábavě.

Rychle začněte vaši plavbu zde.

diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 4 =

kokosmen265

kokosmen265 | 30.12.14 v 09:39

bájo


galerie

Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou Naviage - námořní smažba ve vašem prohlížeči, která vám zaplní počítač vodou