recenze

Grepolis

Grepolis

Kolem Grepolis jsem kroužil několik měsíců jako sup kolem čerstvě obloženého stolu. Různé laskominy, kvalitní hody a příjemný vzhled. Grepolis naplnilo očekávání a my jsme si naplnili břicho zábavou.
Ano, tato webová strategie už je několik let stará, a přesto vypadá, jako by vznikla včera. Vydavatel InnoGames ji stále vylepšuje, a tak dokáže držet krok s dobou.

Všichni mají stejné šance
Do staré antiky se vrhnete přímo po hlavě. Dostanete pod ruku malé městečko na jednom ostrově a začnete budovat. Výborné na celé věci je, že si nevybíráte národ nebo stranu s různými plusy a mínusy. Celá hra je založena na stejné startovní pozici pro každého hráče. Pak už záleží pouze na vás, vašem umu, plnění úkolů, komunikaci s ostatními hráči a strategii, jestli přežijete nebo dokonce budete ve vítězné alianci. Cesta je to dlouhá, ale rozhodně ne nudná.

Každý má tedy k dispozici jedno město, které je třeba nejprve postupně postavit. Proto noví hráči nemají šanci se ztratit nebo se nezorientovat. Za ta léta, co hra běží, byl tutorial v podobě několika základních úkolů vypiplán k dokonalosti, a dokonce vás bude vybízet k navštívení přehledné wiki stránky, která se hrou zabývá. Česká komunita je také silná. Pokud vám dělá angličtina problémy nebo jste prostě líní, můžete zabrousit tam.

Budovy se dělí na produkci základních surovin (dřevo, kamení, stříbro), armády, vzdělání (akademie), lodí (přístav), trh a tak dále. Každá má svůj význam a funkci a rozhodně budete potřebovat všechny. Ta nepodstatnější je ze začátku senát, čím vyšší level je, tím méně času strávíte stavbou ostatních budov. První fáze během doby hájení je tedy budování města a základní armády. Už zde by se člověk mohl začít nudit, přeci jenom týden nemožnosti útočení je dost dlouhá doba, ale tvůrci si pro vás připravili zajímavou náplň.

Vesnice a aktivní diplomacie
Na každém ostrově, kde se nalézá vaše první město, je několik vesnic. Ty je třeba využít k zisku bonusového materiálu nebo jednotek. Nejprve je ale musíte dobýt (každá další vesnice má silnější obranu), tím pádem vás hra učí umění války krůček po krůčku a získané vesnice můžete i vylepšovat, v podstatě se jedná o výhodnou investici. Dalšími kroky je vytvoření aliance nebo připojení se k nově vzniklé nebo nějaký čas běžící alianci. Bez ní se zde nedá přežít, prostě to v žádném případě nejde, a to je jenom dobře. Aliance má slušné zázemí v komunikaci – slušné fórum a jasně dané pravomoci. Také se v ní dá velmi dobře orientovat a zjišťovat válečné stavy a s kým máte mír. Platí pravidlo - slabé vedení = konec aliance.

Jednotky, bohové a boj
Všichni mají stejné podmínky, tím pádem i stejné jednotky. Není jich moc, počítejte s šermíři, lučištníky, jezdci, katapulty, vozataji a několika druhy lodí včetně transportních. Každá má ale jeden ze tří druhů útoků a tři druhy obrany. Proto vyváženost armády a hlavně špionáž pro zjištění stavu nepřítele je klíčová. Někdy špatně zvolená skupina vojáků může být na hlavu poražena i soupeřem s menším počtem obránců. Boj probíhá automaticky bez možnosti přímého zásahu samotného hráče.

A teď to nejlepší z celé hry. Velkou roli tu hrají bohové. Každé město může vystavit chrám zasvěcený jednomu z několika bohů (Héra, Zeus, Athéna a další). Podle úrovně budovy poté dostáváte speciální „vymodlené“ body, které se dají přetavit na různé bonusy (každý bůh má své), které mohou zvýšit těžbu, trénink vojáků nebo jejich sílu v boji. No a v poslední řadě tu jsou mýtické jednotky. Ty stojí mnohem více než klasické a vyžadují i solidní počet oněch speciálních bodíků. Zase platí, že každý bůh má ty svoje. Héra si užívá Harpyje nebo Medusy. Athéna se může pochlubit Kentaurem nebo Pegasem. Každý si může vybrat. Po rozšiřování svého impéria, tedy po vystavění nového města nebo dobytí starého (neaktivní hráč) můžete zasvětit nový chrám novému bohu. Poté už nastupují různé kombinace a role měst podle stylu hraní. Bomba.

Zatím se Grepolis zdá jako naprostý dar z nebes, což také je. Jenže pár procent se bude ubírat za zvýhodnění platících hráčů. Upřímně, není to zase taková extrémní výpomoc. Ale v určitých situacích mají prostě výhodu v podobě silnější armády nebo rychlejšího startu do hry. Osobně se mi nestalo, abych musel nadávat na vypleněné město, přesto se vám může stát, že se stanete cílem někoho, kdo šáhl do peněženky. Pak už záleží na vás, vaši alianci a schopnosti diplomacie.

Grepolis je celkově vzato vynikající hra. I samotná grafická stránka, kde se střídá noc s dnem, působí i po několika letech velmi kladně a nějakou dobu zabaví i audio. Staří i mladí hráči v ní najdou dostatek zábavy a výzev. Od nás velmi silných 80 % zcela zaslouženě.


diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 2 =

Laugher

Laugher | 12.07.16 v 20:37

Bohové

Jan | 12.12.14 v 00:28

Zdravím, Ty jsi jeden z teamu Grepolis?


galerie

Grepolis Grepolis Grepolis Grepolis Grepolis Grepolis