recenze

Goodgame Empire

Goodgame Empire

Goodgame Empire na mě několik měsíců vyskakovalo v podobě reklamy, což nakonec vedlo k tomu, že jsem této webovce dal šanci. Byl to dobrý nápad?
Hry ve stylu Travian jsou docela vítaným zpestřením, které umí zabavit na dlouhou dobu. Goodgame Empire si svým způsobem hraje na kombinaci budovatelské hry a strategie v jednom a plní jakousi úlohu gamesy pro benjamínky webového pole.

Začátky jsou vyloženě jednoduché a primitivní. Každý úsek v budování jednotlivých budov je nejenom označen a zvýrazněn, ale do plně funkčního hradu vás povedou úkoly. Za jejich splnění dostáváte odměnu a nutno uznat, že i přes určitou opakovanost zadání se jedná o docela slušné provedení, které dokonce sleduje jakýs takýs příběh a někdy člověku dokonce vyvolá úsměv na rtech. Začínáte stavbou budov na zisk surovin, jako je jídlo, dřevo a kamení. Poté se přesunete na rozšíření zdí, stavbu kasáren a dílen. Začnete verbovat vojáky, stavět obléhací stroje nebo obrannou výbavu hradu. Působí to jednoznačně tycoonovsky, i když s určitým omezením. Jako obvykle nemůžete stavět příliš mnoho budov najednou, verbování trvá a tak dále, stačí si ovšem připlatit za speciální rubíny a hned to jde jednodušeji (těm se ještě budu později věnovat kvůli jednomu důležitému hledisku).

Celá tahle stavitelská práce je zpestřena o vedlejší úkoly, kdy musíte rozhodovat o chyceném zloději, smečce vlků, žádosti vesničanům. Některá rozhodnutí dají bonus materiálu, některá ho vezmou a podle všeho by měl výsledek ovlivňovat poslušnost vašich poddaných, což má vliv na sběr peněz. Ovšem nic takového jsem nezaregistroval a pohledem zpět mě nenapadá situace, kdy mi to připadalo důležité.

Další fází hry je dobývání okolních hradů. Jedná se o PvE a PvP bitvy. Proti počítači řízeným protivníkům budete táhnout hned od začátku. Kolem vás se nachází několik neutrálních hradů, které začínají úrovní jedna, ale čím častěji je dobudete, tím vyšší úroveň a silnější obranu budou mít. Z toho plyne i odměna. Jenže je tu malý háček. Někdy jsou ztráty vašeho útoku natolik velké, že plenění sotva zatáhne vycvičení nových jednotek. Problém je v omezeném množství „slotů“ vaší armády pro útok, tedy jste limitování maximálním počtem možných jednotek, které lze na každý útok a úroveň hradu vyslat. Obranu hradeb snižují vyrobené obléhací stroje, ale ty jsou během bitvy zničeny a zdarma také nejsou. Jedná se o velkou nedodělanost a nevyváženost hry. Ještě bych neměl opomenout, že hráč se bitvy nemůže přímo účastnit, dostane pouze výsledek, alespoň má šanci se více soustředit na plánování.

Jak času ubývá a vy pleníte další a další hrady, budete se chtít poohlédnout po jiných hráčích. Zde je ale druhý velký kámen úrazu. Doba hájení je 7 dní, a to je v Goodgame Empire opravdu hodně. Právě konec počáteční fáze hry a přesun do střední fáze, kdy se chcete připojit k nějaké té skupině a hájit něčí barvy, je extrémně hluchá a přímo napráskaná repetitivně činností. Dokonce to v mých hrách došlo tak daleko, že jsem se o hru na delší dobu přestal zajímat. To ovšem vedlo k rychlému konci, když mi byla ukončena doba hájení. Pozdější fáze větších bitev už byla o poznání zábavnější, ale opět se v ní objevovaly úseky, kdy nebylo do čeho píchnout, maximálně farmařit nebo dělat nájezdy na NPC hrady.

Naštěstí celou situaci zachraňuje vynikající visuál celé hry. Vše je vyvedeno do velmi příjemného detailu, po hradě se pohybují farmáři, kameníci, vojáci a z hradu máte opravdu pocit, že žije vlastním životem. Dále tu jsou povedené maličkosti, ze kterých jsem měl vyloženě radost. Někdy urvete z bitev kousky map, které skrývají cestu ke speciálním předmětům. Generálové mají různé výbavy, které ovlivňují bitvy, a hra se zatím může rozhodně chlubit velkou komunitou hráčů. I přes tyto velmi kladné části je Goodgame Empire hra ušitá horkou nití, která by si zasloužila delší dobu testování, vícero druhů jednotek a dotaženost bojů.

K rubínům (speciální měna) mám jednu poznámku. Pokud je váš hrad zničen, budete automaticky posláni jinam a vše začnete budovat znovu. Ovšem rubíny vám zůstanou, během první fáze jich dostanete zase kopu za splnění úkolů. Nevím, jestli je to tak necháno schválně nebo se jedná o zapomenutý nedodělek, přesto to může dát trpělivým hráčům určitou možnost „podvodu“.

Také se omlouvám za screenshoty od tvůrců. Jak už jsem naznačil v recenzi, stačilo pár nudných chvil a ke hře jsem se na čas nevracel, což vedlo k rychlému zničení hradu. Ze začátku jsou obrázky docela nuda.


diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 5 + 4 =

Petr | 07.12.22 v 00:15

Super hra, hraji na www.goodempire.eu

Petr | 07.12.22 v 00:15

Super hra, hraji přes celou obrazovku na www.goodempire.eu

empire | 03.11.22 v 11:17

https://www.goodgameempire.eu/ super hra

NS1NO

NS1NO | 31.05.22 v 12:07

text příspěvku

Laugher

Laugher | 27.12.15 v 20:23

Další fází hry je dobývání okolních hradů

Laugher

Laugher | 14.06.15 v 00:33

Tuhle hru mám na počítači.

wozimba

wozimba | 02.02.15 v 14:29

na tuhle hru běhá šíleně reklam

Empire Goodgame | 01.03.14 v 20:34

A já zas na http://www.empiregoodgame.net

Empire | 01.01.14 v 19:05

Já hraji na www.goodgameempire.eu


galerie

Goodgame Empire Goodgame Empire Goodgame Empire Goodgame Empire Goodgame Empire

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce