recenze

Travian

Travian

Webová tahová mánie jménem Travian se s námi táhne již poněkud delší dobu, přesto by neškodilo si o ni přeci jen něco málo povědět – začátečníci se dozví základní informace, zkušení váleční štváči mě naopak mohou vyplenit vesnici a všichni budou šťastní. Ať už se bude jednat o Římany, Galy nebo Germány.

Na úsvitu věků…




Začněme tedy pěkně po pořádku. Myšlenka Travianu není nikterak originální a už vůbec ne nová. Podobných her už tady byla spousta, Melior Annis počínaje a nedávno recenzovanými Kapilands zdaleka nekonče. Přesto původní němečtí tvůrci Travianu do hry vložili obrovské úsilí, což je možno vidět hned na první pohled. Hra už tak obsahuje dost možností a voleb, což ale autorům nebrání do hry přidávat stále něco nového. Ale abychom nepřeskakovali, pojďme se podívat na Travian pěkně od podlahy.



„Kdyby ti, můj synu, dali výsadu stát se vůdcem jedné ze tří zemí, kterou by si vedl k vítězství a slávě?“










Jak již bylo naznačeno v úvodu, po rychlé registraci na jednom ze tří momentálně fungujících serverů, vás čeká první velké rozhodnutí, na které ve hře narazíte – kterou frakci si zvolíte? Máte na výběr mezi disciplinovanými Římany, zuřivými Galy a barbarskými Germány.





Tyto tři strany se od sebe liší v každém možném směru, ať už se jedná o budovy nebo armádu a způsob boje. Přesto není ani jedna strana silnější, než ta druhá a tak nenastane situace, kdy si každý rozjede tu Nej stranu, tolik známá z jiných her stejného žánru. Záleží tedy jen na vašich sympatiích, kterou stranu si zvolíte.











Jakmile si tedy vyberete stranu, jste vrženi před mapku své vesnice. Máte zaručenou týdenní ochranu, takže můžete prozkoumávat základy hry, aniž byste se museli bát o svou vzkvétající osadu. Autoři samotní doporučují přečíst si rychlý manuál, a já vám můžu poradit to samé – výrazně vám to usnadní začátky hry.




Během prvního týdne byste si měli zajistit funkční ekonomiku a jakous takous obranu před útočníky. Nejdřív se budeme věnovat infrastruktuře, dále v recenzi se podíváme i na to, jak funguje armáda. Ve hře jsou přítomny čtyři suroviny, a to hlína, dřevo, železo a obilí. Ty získáváte stavbou různých dolů a polí a jejich vylepšováním.





Aby mohlo vaše město růst, je potřeba dosáhnout co největší hodinové produkce. Zatímco produkce prvních třech jmenovaných surovin (tedy hlíny, dřeva a železa) povětšinou stoupá, u obilí je tomu jinak – s tím jak roste vesnice, roste i spotřeba jídla, a tak povětšinou výroba obilí stagnuje či klesá. Připravte se tedy, že zasycení krků vašich poddaných a armády bude stát pěkně draho.





Krom stavby různých struktur, zajišťujících suroviny vašemu městečku, můžete (musíte) stavět budovy, jako skladiště, kasárny, shromaždiště, hlavní budovu, hrdinský dvůr a v neposlední řadě také Ambasádu, která se později ve hře ukáže jako stěžejní budovou. Umožňuje vám totiž přístup k …



„Dobře. A teď zkus zlomit tři proutky, můj synu.“ Pravil moudře otec.




Aliance. Bez tohoto spojenectví byste se v Travianu cítili jako nazí v ostrém trní. Ke vstupu do aliance musíte vlastnit Ambasádu první úrovně (páté, pokud chcete založit vlastní ambasádu), skrze kterou následně můžete komunikovat se zbytkem aliance. Na tamějším fóru se většinou plánují útoky či řeší spory a spojenectví s dalšími aliancemi. Mimo jiné si zde můžete zažádat o podporu jak materiální, tak i vojenskou.










Naštěstí, valná většina aliancí je sestavena z lidí, kteří jsou na zavolání ochotní přispěchat na pomoc, což je jednoznačně plus. Takže se v Travianu cítíte, že máte za sebou bandu lidí, kteří jsou vám ochotní pomoci v boji. A když už jsme u toho boje.



Sun’c pravil: „Válka je největší věcí státu, věci života a smrti, cestou k přežití nebo záhubě. Proto je třeba ji dobře zvážit a prozkoumat.“




Armáda a boje jsou alfou a omegou Travianu. Význam armády je obrovský, a někteří zkušení jedinci jsou schopni uživit se pouze nakradenou kořistí z válečných výprav – mohou tak téměř ignorovat rozvoj ekonomiky.










Abyste mohli vůbec disponovat nějakými vojáky, musíte postavit Shromaždiště a Kasárny, kde trénujete základní jednotky. Celkem je jich ve hře kolem třicítky pro všechny strany, a abyste dosáhli na ty nejlepší, je nutno je vyzkoumat. Samozřejmě to nebude nic levného, a tak se občas pěkně prohnete. Stojí to ovšem za to. Navíc, z libovolné jednotky si můžete nechat vycvičit hrdinu, který je samozřejmě mnohem silnější než normální pěšáci (taky mnohem dražší).




Vojsko můžete vyslat na nepřátelskou osadu s dvěma úmysly. Buď jako loupeživý útok, kdy se vaše jednotky snaží soupeři ukrást co nejvíce surovin a vyhnout se boji, nebo jako klasický útok, kdy se naopak snažíte nepříteli napáchat největší škody. K ničení budov a hradeb je ovšem potřeba beranidlo a katapulty – bez nich vesnici se zemí nesrovnáte.










Na mapě světa (obrovský plán, který mapuje celý svět Travianu) se taktéž nacházejí i opuštěná údolí, v nichž žijí nejrůznější havěti. Tyto opuštěná údolí můžete se svým hrdinou zabírat, a začít v nich těžit suroviny – k tomu je ovšem potřeba Hrdinský dvůr minimálně desáté úrovně, což není vůbec levnou záležitostí – ale vyplatí se to. Zvlášť když do hry zapojíte i Travian Plus, čímž se dostáváme k …



„Kdybych si u vás na stole náhodou zapomněl pytel zlata, nebudu ho hledat.“




Travian Plus je dobře známý tah, jak od hráčů získat nějaký ten peníz na vývoj a chod serverů, dobře známý z již zmiňovaného Kapilands. Za jistý finanční obnos je vám na konto přičteno několik desítek zlatých, za které si následně můžete nakoupit časově omezené bonusy. Namátkou jmenuji třeba zvýšení produkce obilí na týden o 25% či okamžité dokončení všech staveb a výzkumu (Travian je spíše real-time než tahová strategie).




Aby autoři navnadili na koupi zlatých, dali každému hráči při registraci do vínku pět a dvacet zlatých, s nimiž může libovolně naložit. Další zlaté mohou hráči bezplatně získat při různých akcích (například nedávné Velikonoce, kdy každý hráč dostal deset zlaťáků) anebo když k Travianu přivede další hráče.










Tisíce tváří padlo k zemi před monumentem lidského plémě.





Dle autorů nastane konec věku Travianu, jakmile některý z hráčů postaví Div světa. Nemusíme se ovšem bát, že by se tak stalo v nejbližší době – tato stavba je nesmírně nákladná a časově náročná, navíc stavba Divu světa ještě v této fázi hry není možná. Ale pevně věřím, že jakmile bude toto možné, nejzkušenější hráči se jej pokusí postavit. Co vy? Máte na to, abyste v této hře zvítězili? Potom se zaregistrujte a ukažte své kvality!



diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 3 + 4 =


galerie

Travian Travian Travian Travian Travian Travian Travian

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Sponzoři ligy

inzerce