recenze

The Lost Empires

The Lost Empires

Kontinent Yerdale zmítají boje o přežití a moc. Zaslíbená země nového začátku se stala místem, kde se střetávají mnohé národy, kultury a především armády. Každý chce svůj kus země, každý chce zvítězit a každý chce vládnout. Kdo bude nejmocnějším panovníkem Ztracených Říší? Kdo porazí starobylou rasu a stane na půdě Svatého Města?

Na herní scéně figurují plejády her, které je možno hrát přímo ve webovém prohlížeči, ale ruku na srdce, od dob Melior Annis zde nebyla žádná pořádna fantasy webovka. Jasně, byl tady nějaký Travian se zástupy otravných uživatelů (nebo lépe spamerů) internetových fór, ale když jste chtěli metat blesky a pouštět hydry ze řetězu, neměli jste zrovna moc možností kam jít. Na obzoru se naštěstí rýsuje nová naděje, která by měla fantasy chtivé jedince potěšit více, než-li vousatá trpaslice. Pojďme se na ni mrknout... Na tu hru, pánové! Na tu hru.



Každé pořádnější fantasy má nosný příběh a nejinak je tomu i v tomto případě. Jisté noci před mnoha lety, nedaleko kontinentu Yerdale, ztroskotala na pustém ostrově nedaleko kontinentu Yeardale válečná galéra. Bromó, jak byl ostrov nazván, byl zemí nikoho bez známek civilizace, ale přímo se znbaky života. Jelikož ztroskotanci, mezi nimiž nechyběli muži, ale i ženy a děti, neměli příliš na výběr, rozhodli se zde utábořit na dobu neurčitou a počkat, jak se situace vyvine. Když se po nocích začínala rozvíjet do ohlušujícího křiku, zcela jistě nepocházejícího z lidského hrdla, rozhodli se postavit vory a po proudu řeky se dopravit přímo na kontinent kde věřili, že budou v bezpečí. A tak se stalo. Dosáhli kontinentu, ale ne bezpečí.



Jak se ukázalo, kontinent byl osídlen povětšinou skřety a gremliny, a nebyli by to lidé, kdyby se s nimi, dříve či později, nedostali do křížku. A tak se Plaň Nářků, místo, kde po celé generace vzkvétala nová lidská kolonie, rozezněla zvuky příprav na válku. Skřeti byli tuzí, navíc s mocným šamanem za zády a tak bylo poměrně brzy rozhodnuto, kdože je vlastně majoritním vlastníkem kontinentu.








Lidé byli nuceni ustoupit a své kolonizační úsilí přeorientovat poněkud jiným směrem. Mezitím se jim podařilo objevit prastarou magii, kterou posléze zkrotili a začali využívat pro své potřeby a cíle. Jasně, že jedním z nich byla pomsta skřetům, bavíme se přece o lidech.



Na tomto místě se historie střetává s přítomností a je jen na tvůrcích a zčásti hráčích, jak se bude hra nadále vyvíjet. The Lost Empires prozatím neběží v plném provozu, ale přesto je možno si tuto hru již teď náležitě vychutnat a připravit se tak na věci příští. Autoři mají v rukávu ještě pár silných karet, ale nejdříve se mrkneme na ty, které už leží na stole.



To je mi ale sebranka...



Při registraci do TLE jste dotazováni mimo jiné i na to, za kterou rasu chcete kopat ty druhé do zadku. Překvapila mě vcelku rozsáhlá volba mezi desítkou odlišných národů, mezi kterými nechybí jak zmínění lidé, tak i elfové, skřeti, nemrtví, ale i netypičtí elementálové či zcela noví molí lidé. Každá rasa má svůj detailní popis spolu s historií a stručnou charakteristikou jednotek a kouzel. Pokud tedy budete na vážkách, koho že si to vzít, není nic jednodušího, než si tento přehled projet.



Pokud si teď projíždíte seznam ras a dívíte se, proč mluvím jen o desíti, když jich je k mání celých čtrnáct, zasloužíte lízátko za postřeh. Ale k věci; jsou zde ještě další dvě rasy, za které je možno hrát, ale dostat se k nim je poměrně nelehké. Nog’Ard je adminskou rasou, která z ústraní dohlíží na pořádek a střeží vchod do Svatého Města (o něm později). Jak jistě tušíte, přístup k ní mají pouze admini a tvůrci hry a jako taková je nedostupná pro běžné smrtelníky. Druhou rasou, ke které je možno se dostat o poznání snadněji, je Havěť. V této hře slouží především pro bojechtivé hráče, kteří si chtějí do něčeho praštit, ale neradi by si pochroumali vztahy se svým sousedem. Jak se k této rase dostat? Po dlouhodobé neaktivitě automaticky do této jámy spadnete a stanete se tak potravou pro silnější hráče. Brr.



Další dvě rasy jsou teprve ve vývoji a vše, co o nich prozatím prosáklo na veřejnost jsou jejich jména (Draughur a Anngells), i když autoři tvrdí, že už pro ně mají přichystané statistiky, jednotky a popisy. Dle všeho budou volně přístupné pro hráče a ve finální verzi mají vybalancovat systém aliancí.



Budování říše? Hrozná fuška



Bez zázemí se neobejdete. TLE si vystačí pouze se čtyřmi základníma surovinama plus jednou speciální, kterou je zde mana - jejího rozsáhlejšího užití se dočkáme v dalších verzích hry, prozatím je možné vrhat na své nepřátele mocná, leč zatím nefunkční kouzla. Vraťme se ale k základním surovinám, které zde reprezentují kamení, dřevo, jídlo a samozřejmě zlato.








K jejich produkci slouží různé farmy, doly a sruby, které se za nemalé náklady dají postavit na vašem uzemí. To samozřejmě není nekonečné, a tak musíte vynakládat pořádné balíky peněz na kolonizaci. A jelikož peněz, stejně jako jiných materiálů, není nikdy dost, můžete jejich produkci umocnit výzkumem nových technologií. Ty samozřejmě ale nejsou zadarmo a občas se pěkně prohnete. Výsledek ovšem stojí za to.



Výzkum samozřejmě nabízí mnohem širší spektrum vylepšení, hlavně co se armády týče. A vůbec, když už jsme u ní...



Sparťané, jaká je vaše profese?


Hau!




Ach ano, armáda. Základ státu, ve fantasy to platí dvojnásob. The Lost Empires se může pyšnit skutečně vybranou cháskou rekrutující se jak z řad lidí a jiných myslících ras, tak z řad různé havěti, za kterou by si Zaklínač naúčtoval sakra horentní sumu.



Armáda se zde dělí do tří základních druhů, jimiž jsou pěchota, střelectvo a jízda. Pak jsou zde ještě obléhací a magické jednotky, ovšem předtím, než-li je budete moci začlenit do své armády je budete muset vyzkoumat. Každá rasa má samozřejmě své specifické jednotky s odlišnými čísly na útok a obranu, které určují sílu a kvalitu dané jednotky. Samožřejmě, jednotky se nerodí ze vzduchu, ale je potřeba je v dané budově koupit, vyplácet jim pravidelně žold, zajišťovat proviant a střechu nad hlavou (kasárny). Taková armáda vám pěkně poleze do rozpočtu, na druhou stranu zde nejste limitování populací, a tak si můžete vystavět armády kolik jen chcete a kolik jen utáhnete.








Pokud vám zpočátku přístupné jednotky nepřipadají dostatečně impozantní, není problém si za těžké prachy vykoumat a otevřít zbrusu nové jednotky. S některými drobečky zplundrujete menší říše jedna radost, ty větší si žádají mnohem větší, až sta tisícové, nasazení jednotek. Můžete volit mezi čtyřmi druhy útoků, každý s jiným zaměřením a trváním (vyjadřeno v tazích. Jeden tah, jedna hodina reálného času, jeden rok ve hře, TLE je na tazích postavena). Zatímco drancující útok vám přidá nějaké penízky do pokladny a suroviny do skladu, dobyvačný klidně zabere nějaké to nepřátelské území.



Samozřejmě je jen na vás, jak velkou část armády pošlete do útoku, ale vždy je dobré nechat si alespoň nějaké chasníky doma, abyste pak nebyli trpaně zaskočeni nenadálým útokem. Ke zvýšení obraného čísla vaší říše vám zcelajistě pomůžou i hrady a opevnění, které sice něco stojí, ale věřte mi, budete mít hned klidnější spaní.



Historie znalí jedinci jistě vědí, že ne všechny boje se musí nutně řešit na bitevním poli, v kalužích krve a slzách beznaděje. Zbroje vyměňme za společenské šaty, meče za pera a šerm za ostrý jazyk, pánové, protože jej budete potřebovat.



A já, povedu vás jako ovce mezi vlky.



Každá rasa si může zvolit vysoce postavené hodnostáře, kteří mají určitý vliv na chod celého národa. Je tady klasický král, který je volen lidem a který schvaluje války, míry a má přístup k národním skladům (státní pokladna) a rasové armádě. Mezi jeho práva a povinnosti patří volba ministrů; financí (spravuje národní sklad a nastavuje daně pro celý národ), vnitra (přijímá a vyhazuje hráče, stará se o rasovou armádu) a zahraničí (navrhuje války, aliance a poskytuje suroviny z národního skladu jiným rasám). Mimoto je zde i představený mágů, který může sesílat ty nejmocnější rasová kouzla nezměrného účinku. Snad. Někdy.



Česnečka se sýrem a houstičkami! Ale co je sakra tohle?!



Za TLE je cítit spousta dobře odvedené práce a na své si příjdou opravdu všichni – dokonce i automatoví gambleři, kteří bez tří švestek a páky nevydrží ani chvíli. Můžete si zahrát klasický automat o horentní jackpot nebo proti kolegům hru v kostky. Tak jako tak si můžete příjit na slušný mailant.



Co potěší všechny grafomany jsou různé popisky snad ke všemu, co ve hře naleznete – každá rasa je řádně popsaná spolu s dějinami, kouzly a jednotkami (pravda, text by potřeboval korekturu jako prase drbání, ale co už). Jsou zde ankety, fórum, tržnice se surovinami i jednotkami, světový přehled nejlepších hráčů, ale přesto se na mysl dere jedna otázka – oč v této hře vůbec kráčí?








O Svaté Město. Jedná se o rozlehlé území u hory Geoba, nedaleko říše Nog’ardské rasy. Je pečlivě střeženo právě těmito prastarými, kteří nikoho nenechají jen tak projít. Pokud zde budete chtít vkročit, připravit se na tuhý odpor – pokud ale zvítězíte, tato rasa udělá vše, aby novému vládci pomohla udržet se na této pozici. Bude to krutý boj o moc, ale výsledek bude stát za to.



Tvůrci se s hanbou přiznávají, že Svaté Město zatím není ve hře implentováno, ale argumentují tím, že ani všichni hráči dohromady by přes šiky Nog’ardských do města neprotlačili. A mají pravdu. Ale až nadejde čas, vše bude připraveno.



Co zbývá říci? Myslím, že vše důležité bylo řečeno, a nezbývá než jen popřát příjemnou zábavu jak hráčům, tak především autorům, kteří se s nasazením života snaží dokončit a spustit TLE do plného provozu. Pevné nervy, chalani!




Link na homepage


Link na registraci



diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 1 + 5 =


galerie

The Lost Empires The Lost Empires The Lost Empires The Lost Empires

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce