recenze

Lands of Hope

Lands of Hope

Webovky jsou skvělé především díky jejich komplexnosti a absenci jakéhokoliv objemného herního klienta. Ovšem obvykle jde o strategie, které mívají více či méně společných znaků. Co takhle zahrát si na webu parádní MMORPG? Nelapejte po dechu a čtěte, opravdu to stojí za to!


Asi bych se měl nejdříve svěřit s tím, jak složitě jsem se rozhodoval, kam mám Lands of Hope (dále jen LoH) zařadit. Ano, hraje se sice na webu, ovšem má vlastního herního klienta (ačkoliv jde pouze o mírně upravený jednoduchý webový prohlížeč) a je optimalizován pro IE, takže lidé s Mozillou a Netscapem si nezahrají vůbec a s Operou prakticky také ne, což v překladu znamená, že uživatelé linuxu mají smůlu (nevím tedy na jakém jádře je postavený poměrně oblíbený Konqueror, možná, že v něm by LoH chodil). Nakonec jsem se ale rozhodl zařadit ho mezi webovky, protože přece jen má jisté charakteristické rysy, jako například dosti jednoduchá grafika a klikací hraní.







Ale nelekejte se. Tedy vlastně lekejte. Je to totiž neuvěřitelně návyková hra. Ze začátku jsem si toho od ní moc nesliboval - hrdina, pohybující se na jednom miniaturním výřezu z jednoduché dlaždicové mapy, okno rozdělené na různé tabulky plné textu a neznámých tlačítek.. Vlastně jsem si řikal, do čeho že jsem se zas pustil. A pak jsem začal procházet tutoriálem a tak trošku se do toho zažral. Po počátečním kydání s NPCčky totiž přišly na řadu boje, různé questy, hafo nebojových skillů a prozkoumávání nových oblastí. A než jsem vyšel z výukové oblastí, byl jsem na Lands of Hope závislý.




Po dlaždicovaté mapě jsem se již pohyboval bez nejmenších obtíží, věděl jsem o funkcích většiny tlačítek i textových oken a tak jsem si začal užívat plnění jednodušších questů jako snižování stavů kuřat a jiných potvor v okolí panství, či zneškodňování lupičů, kteří přepadli místní banku. To ovšem nevydrží dlouho. Tak jsem se naučil rybařit – skvělé je, že vždycky můžete nalovit batoh ryb, ovšem ten se chvíli zpracovává (zezačátku okolo čtyř minut), a tak jdete vybíjet dungeon, zatímco se ryby upravují za vás. Po jejich dokončení je v pauze mezi dvěma potvorami naskládáte do batohu a necháte si přidat expy. S plným batohem se pak vrátíte do města a nepotřebné prodáte.







Pak jsem ale začal dumat nad tím, kolik různých skillů bych se ještě mohl naučit – jako první mě zaujal nápis „You need at least xx skinning lvl to do this,“ který se objevil po kliknutí na čudlík, nadepsaný jako „stáhnout z kůže“ (ten se objevuje pochopitelně po zabití potvory). No, tak jsem našel příslušného trenéra a jal se trénovat. Nalovil jsem si plný batoh ryb, odebral se do mého soukromého dungeonu, který jsem si pomocí speciálního předmětu sám přímo pod sebou otevřel a tam vyhlazoval jeho populaci, abych ji následně svlékal z kůže. Levely narůstaly ani nevím jak. Jako king jsem se cítil do doby, než jsem někde okolo pětadvacátého levelu narazil na hráče levelu 1000. To ale odbočuji, chtěl jsem vám říct ještě o pár dalších skillech. Tak například appraisal, kterým můžete identifikovat předměty, ale také zjišťovat staty všemožným potvorám a hráčům. Anebo různé crafting skilly – například Cooking (vaření), či Blacksmithing (v podstatě kovářství). Zajímavý je i explore – s jeho pomocí můžete najít různé skryté dungeony, či jiná místa.







Mimochodem, za všechny tyhle skilly získáváte expy do jednoho společného hrnce, takže na další level sice můžete přejít za hodinu vymlacování dungeonu, ale také za půl hodiny rybaření. Nebo za patnáct minut když zkombinujete obojí. Stejně tak se můžete omezit jen na vyrábění zbraní. No a byla by to nuda, kdyby se vám všechny tyhle schopnosti při přechodu na další level jen fádně automaticky zvedly, takže skilly si trénujete nezávisle na sobě (i když máte na každý level určenou maximální hranici).



Stále to ale není všechno. Herní svět je rozdělený na celých deset částí a v každé další narazíte na nové možnosti. Například od druhé části, jmenovitě Sandybale Basin, můžete začít navrhovat a stavět vlastní domy a nebezpečné kobky plné pastí i potvor. Dostanete se tam ale až na levelu 95 a tak máte dostatek času k prozkoumání celého světa předchozího. Mimochodem, abyste nebyli sami, můžete si pořídit i pomocníka, jako třeba krysu zlodějku, která vám bude kromě bojování v dungeonech pomáhat zneškodňovat pasti. A pak se také vyplatí dostat se na level 70, abyste se mohli naučit přežívat v extrémním chladu a tak prozkoumávat celou další část světa, která je stále pod ledem.








Nechci to dále prodlužovat, snad jste již pochopili, že herních možností je prostě spousta. Chtěl jsem jen ještě poznamenat, že samozřejmě nechybí ani featury tradičnější – trh se vším existujícím vybavením, zakládání skupin na nějakou silnější potvoru či dokonce celých guild pro dlouhodoou spolupráci – nebudu to jmenovat všechno, tolik času nemám ani já ani vy. Je snad jasné co z toho plyne: Lands of Hope je opravdu vyjímečná webovka, která i přes drobné nedostatky stojí za hřích.



Homepage

Homepage, fungující i na jiných prohlížečích - to kvůli manuálu a různým jiným spoilerům, které se na ni nacházejí.



diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 2 + 2 =


galerie

Lands of Hope Lands of Hope Lands of Hope Lands of Hope