recenze

Ikariam

Ikariam

Znáte Ikariam? Jedná se o nejlepší webovou hru všech dob? Je lepší než Travian? Co všechno skrývá, jak se hraje, co vás na ní nadchne? To všechno a ještě něco navíc se dovíte v tomto obsáhlém článku. Postavte si město, vybudujte antické impérium, navažte diplomatické nebo válečné styky s jinými hráči a žijte IKARIAM!

Ikarim - webová hra zdarma pro všechny, která by se mohla snadno stát jednou z nejlepších webovek všech dob. Jestli znáte Travian, možná najdete jisté podobné prvky, o nichž si budeme za chvilku povídat, najdete ale také spoustu rozdílů. Názor na to, zda je lepší ta či ona webovka, nechám čistě na vás. Teď už se pojďme věnovat Ikariamu, pořádně se mu podíváme na zoubek…









Tvůrci webovek se zejména v poslední době setkávají s větší konkurencí než dřív. Na co se tedy má moderní webovka zaměřit, aby přitáhla a udržela co nejvíce lidí? To je těžká otázka, každopádně grafické uživatelské rozhraní je jedním z hlavních pilířů takových her. Jsou totiž hratelné pouze v prohlížeči a není tak možné vytvořit herní prostředí jako v klasických počítačových hrách. Díky tomuto omezení se na takovou webovku navíc kladou další nároky ohledně přístupnosti, kompatibility a bezpečnosti. Vše musí být zkrátka co nejvíce přístupné pro všechny. Kromě grafiky musí hra dostatečně zaujmout a musí obsahovat cíle dosažitelné až po několika-měsíčním hraní. Nesmí se z toho stát stereotypní nuda, a to je bohužel asi kámen úrazu všech webovek. Jak je na tom Ikariam? Zkuste si ho a posuďte sami…








Začněme se nyní věnovat tomu, co to vůbec ten Ikariam je, jak se hraje, co je cílem atd. Na první pohled má Ikariam ambiciozní téma a šíři možností, žijete v něm totiž v antickém světě, jenž teprve čeká na vybudování všemi hráči. Po registraci obdržíte náhodně vylosovaný prostor na jednom z mnoha ostrovů a na ostrově dostanete jedno město, které se vždy jmenuje Polis. Vy si jej můžete přejmenovat dle vaší libosti. Ve městě je několik stavebních míst, na nichž můžete stavět budovy. Jako každá strategie, i tahle hra obsahuje základy pro vybudování ekonomiky. Nejprve je tedy důležité získat přísun surovin pro stavbu – surovin je celkem 5: dřevo, víno, mramor, krystalické sklo a síra. Kromě toho máte peněžní hotovost ve zlatě. Základní budovou pro shromažďování a chránění surovin je Sklad. Ale můžete vybudovat jako první jakoukoliv jinou budovu z naídky.








Každý ostrov je specializovaný na jeden druh surovin a všechny obsahují kromě toho lesy pro získání dřeva. K postavení určitých budov a také jejich upgradů (zvyšování úrovně) budete potřebovat hlavně dřevo a mramor, pro budovy jako Akademie navíc Krystalické sklo. Síra slouží pro budování armády a víno pro ukojení vašich obyvatel v Hostinci. Zkrátka vše zde má svůj účel a věcí na probádání je ohromné množství. Stav vašich surovin vidíte vždy v horní části okna.








Postupně bude růst počet obyvatel vašeho městečka a vy můžete tyto obyvatele použít jako pracovní sílu, tzn. přesunout je do lesů, do dolů, na vinici apod. Abyste to mohli udělat, potřebujete změnit pohled z města na celý ostrov. Takovou možnost uděláte výběrem pohledů v horní části. V pohledu na Svět uvidíte sousední ostrovy s jejich speciálními surovinami a podle toho se můžete později rozhodovat, kam dále expandovat svoje území. Základním principem je ze začátku budovat své město, zvyšovat počet obyvatel a jejich spokojenost (příděly vína v hostinci, existence budov jako Muzeum apod.). Jakmile máte vybudovanou základnu, můžete se porozhlédnout po ostatních ostrovech a při splnění podmínek pro založení nové kolonie ji na konkrétním ostrově vybudovat, ale musí zde být volná pozice. Každý ostrov má omezeneou kapacitu měst, která mohou být již obsazena jinými hráči, zejména na ostrovech s důležitými surovinami jako je mramor.








Tím se dostaváme k diplomatickým možnostem. Jak už jsem uvedl, na ostrovech mají hráči svá města, vy můžete s těmito hráči obchodovat, uzavírat smlouvy, vytvořit alianci, napadnout ho, drancovat ho, ale nemůžete ho zničit. (nebo alespoň tak jsem to pochopil, nikdy se mi nepodařilo nikoho zcela zničit). Pro vznik diplomatických dohod a aliancí potřebujete speciální budovy a znalosti. Veškerá komunikace probíhá pomocí jednoduchého systému zpráv. Aliancí je v Ikariamu veliké množství, můžete snadno vytvořit vlastní. Aliance je kapitola sama pro sebe, s ní se určitě seznámíte postupně v průběhu hraní a nebudu se jí zde dále zabývat. Je na vás, jestli si nějakou alianci vyberete, nebo zůstanete jako samotný vlk – v takovém případě zvyšujete riziko vašeho napadení jinými hráči, kteří si jinak na alianci netroufnou.








Další zmínku věnuji "znalostem". V budově Akademie umisťujete vědce, kteří zkoumají nové vynálezy a znalosti. Ty budete potřebovat pro stavbu některých budov, pro vytváření dohod apod. Existují 4 skupiny znalostí: Mořeplavectví, Ekonomie, Věda a Armáda. Každá skupina obsahuje několik objevů, které se snažíte objevit. Čím větší úroveň má budova Akademie, tím více vědců můžete zaměstnat a tím kratší dobu budete potřebovat na konkrétní objev. Vynálezy se studují postupně a délka potřebná k dokončení se zvyšuje, může trvat i týdny. Proto je lepší postavit více měst s více Akademiemi a celková doba se tak bude výrazně snižovat.


Hlavní je být informován o všem, co se ve vašich městech děje. K tomu slouží vaši delégáti pro města, armádu, vědu a diplomacii. Jejich prostřednictvím získáváte upozornění na nové objevy, dokončení budov, zprávy, válečné záležitosti atd. Jsou reprezentováni postavičkami v pravé horní části herního okna.








Poslední věcí, kteoru zmíním, je obchod a mořeplavectví. Abyste měli vždy dostatek toho materiálu, který potřebujete, musíte někdy obchodovat s ostatními hráči. To se děje prostřednictvím Obchodu (marketu), kde zadáváte nabídku nebo poptávku a na základě výsledku hledání z různých ostrovů se rozhodujete. Ostrovy jsou od sebe různě vzdálené a tudíž může získání surovin nebo prodej trvat jinak dlouho. K přesunu surovin, vojáků či k založení nové kolonie potřebujete přístav a v něm postavit nákladní lodě. Kromě přístavů můžete ještě stavět loděnice pro budování válečných lodí. Zkrátka máte tak zajištěno spojení s okolním světem.


Jak vidíte, ve hře je toho moc a moc a není v mých silách všechno popsat, ostatně sám ještě nejsem daleko. Když to shrnu, jedná se o velice kvalitní webovku, která na první pohled uchvátí svou obsáhlostí, možnostmi komunikace a kooperace a zejména grafickým zpracováním. Grafika se totiž liší od svých ostatních konkurentů rozhodně nejméně o jednu úroveň. Ale ani zde se nedá vyhnout jisté stereotypnosti. Neustálé budování a zdokonálování budov vás možná po několika týdnech přestane bavit. Ale pokud máte takové webovky rádi nebo jste jí očarováni, od hraní vás už nikdo neodtrhne. Takže hurá na Ikariam!


P.S. Abych nezapomněl, díky premiovému systému Ikariam Plus (který je placený), lze operativně měnit suroviny za jiné v určitém poměru přímo ve hře a kdykoliv potřebujete. Ale pokud tuto možnost nevyužijete, nic se neděje, jen musíte suroviny získat jiným způsobem, který může trva déle.



diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 4 + 1 =

Orion99 | 31.05.20 v 12:45

Ahoj, nejde mi od včera spustit Ikariam.....hrají na tabletu, spouští se to jako lobby ale objeví se jen bílá obrazovka, nevím co s tím. Díky za radu.


galerie

Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam Ikariam

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce