recenze

FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti

FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti

Už dlouhou dobu vedle sebe soupeří o přízeň fotbalových hráčů dvě herní série – FIFA od EA a PES od Konami. Někde v dálce se pak "poflakují" tituly jako například This Is Football, ale to už je trochu jiná liga a o vítězi se rozhoduje jinde. EA se snaží misky vah naklonit beta verzí FIFA Online. Jak tato MMO vypadá a jak se hraje?


Registrace

První kolo kvalifikace do hlavní hry představuje registrační formulář na stránkách hry  stránkách hry. Vytvoření účtu je běžnou záležitostí, pak už stačí jen vyplnit jméno (nemusíte pravé) jakožto manažera týmu, zvolit ligu, tým nároďák a účet je vytvořen. Proč mluvím o kvalifikaci. Tento stahovaný a instalovaný macek má bezmála jeden gigabajtík, což už pomalu končí legrace. Návod vás provede instalací potřebného doplňku a brzy se na vás bude šklebit Wayne Rooney na úvodní obrazovce.

Herní módy a nastavení

Po vstupu a přihlášení do hry máte na výběr několik možností. S vybraným týmem můžete hrát příslušnou ligu včetně manažerských prvků, jako je úprava sestavy, únava hráčů a obnov kontraktů. Zde bych zmínil zajímavý prve, kterým je podpisování smluv vlastně kdykoli. Jen kliknete na příslušného hráče a zaplatíte za obnovu dohody. Stejné je to s doplněním staminy. U daného borce klinete a rázem je pln energie. Je to poměrně důležité, protože s unaveným hráčem, ne-li celým mužstvem, se hrát nedá.

Ať je v týmu jakákoli nesrovnalost zabraňující sehrání mače, jste o tom informováni.

Je to ovšem FIFA Online a jsme tu kvůli živým protihráčům, takže zabruste do režimu Versus, kde si vyberete část světa, do něhož se připojíte a budete hledat. Quick match také není špatná volba, pokud chcete hned najít soupeře. Ovšem poměrně často se mi stalo, že připojení se nepovedlo. Také je možno využít Co-op mód, což už je ale varianta pro zkušenější hráče. Nechybí ani národní mužstva z nedávného šampionátu v Africe

Poměrně důležitá je nabídka Option, jelikož hra je docela výkonnostní mazánek. Pokud skutečně nemáte potřebu hráčům na čele počítat vlasy a kapky potu, tak postačí detaily snížit na medium. Low kvalita notně odlehčí, ale už to nevypadá tak hezky. Dále můžete nastavit pohled kamery, aby vám vše vyhovovalo. Jsou tu i další věci, ale tyto dvě považuji za nejdůležitější.

Ovládání

Upřímně jsem z něho poměrně nadšen. Vše se ovládá kompletně myší a ačkoli se to nemusí zdát, velmi rychle se s tímto systémem sžijete a vaše akce budou opravdu nebezpečné. Pro zvládnutí doporučuji sehrát několik zápasů v lize, než nastoupíte proti skutečným soupeřům. Mód ligy je také dobrý v případě, že zaznamenáte řádku debaklů na online půdě. Obtížnost je docela nízko a moje pošramocené ego se po sérii porážek zase trochu zvedlo a nabylo dojmu, že umí hrát fotbal. Navíc je to dobrý způsob jak získat peníze, o jejichž využití jsem již mluvil, a zkušenosti.Peníze, zkušenosti, odměny

Peníze jsou dobrou motivací pro to, abyste hráli co nejvíce zápasů. Krom léčení únavy, podpisů stávajících smluv si za ně můžete pořídit různé další vychytávky a také podepisovat hráče úplně nové. Ty jsou mnohdy jako odměna po vyhraném zápase, ale pozor – i po prohraném. Takže žádný zápas není zbytečná ztráta času. Všechny hráče a specialitky, které získáte, naleznete v inventáři v hlavní nabídce. Ono celkově je potřeba si na zdejší systém nabídek a menu trošku zvykat, ale brzy se zorientujete.

Hra

Vysvětlovat pravidla fotbalu, a tedy toho hlavního, o čem hra je, mi přijde jako nošený vzácných dřevin do pralesa. Takže se zaměřím na samotný zápas a jeho aspekty. Hraje se tak, jak jste si hru nastavili dvakrát (tuším) pět minut skutečného času. Před výkopem, po gólu a po skončení jsou ve hře pěkné animace. Jen na konci si jich moc neužijete, jelikož přesně uprostřed máte krásný obrazec s výsledkem zápasu a nevidíte nic. To už zamrzí, pokud hrajete na nejvyšší úroveň detailů, což?

Hratelnost je docela slušná vzhledem k ovládání a útočné fázi. Je to spíše arkádovější fotbálek, což na jednu stranu kdekoho potěší, ale na druhé straně také mnoho hráčů zanadává. I když jsem hlavně „PESař“ než „FIFAř“ (strašná slova, vím), tak rozhodně neříkám schválně, že obranná hra ve FIFA Online je žalostná až dementní. V průběhu hry se to ještě dá a umím si představit, že pomocí myši se dají vykouzlit nehorázně přesné pasy za obrany do běhu (samozřejmě všem kromě mě). Ale to, co se děje při zahrávání například rohových kopů… stačí nemotorná chabá přihrávka „kamsi“ dopředu a už si to metelí útočník sám na gólmana. A to je případ, kdy jsem hrál proti počítači. Do obranné hry náleží i brankář a ten tedy taky moc nezáří a hlavně v on-line zápasech proti skutečným lidem se za některé jeho zákroky budete stydět. Pravda, často chytne jasné „loženky“, ale pak si to zkazí, když podcení malou domů a když pak skórujete v 90. Minutě ze střední vzdálenosti a rozhodnete zápas, soupeři musí být do breku (doufám, že jemu bylo…).

Závěrem

Je to tak trochu protikladná hra. Určitě je paradní vzít si svůj oblíbený tým, hrát s ním ligu, získávat peníze, nakupovat hráče a hlavně měřit síly se skutečnými lidmi. Jen ti obránci by nemuseli být takoví truhlíci. Protože když přijdete jako hráč – začátečník – lehký start mít nebudete. Osobně jsem si zamiloval ovládání a také musím vyzdvihnout princip zisku peněz a odměn, kdy i přes veškeré neúspěchy nebudete tak říkajíc v pytli, ale budete mít prostředky na vylepšení, byť samozřejmě pomaleji než ti, kteří vyhrávají v jednom kuse.


diskuze

odeslat

Nejsi automat? Napiš výsledek 2 + 5 =

sdfsdf | 26.02.13 v 18:40

nelze to stahnout!!!!

Kacirek_Donald | 27.03.11 v 16:59

Zdravím,
bohužel FIFA Online Beta před pár dny skončila...

http://www.ea.com/uk/football/fifa-online


galerie

FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti FIFA Online - honění za kulatým nesmyslem po síti

naše databáze obsahuje: 26 944 her

Nejlepší hráči dne

Sponzoři ligy

inzerce